Muzeum Kolejnictwa powstało w 2004 r. w przeznaczonej do likwidacji lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. Od tamtego czasu nie tylko zgromadziło imponującą liczbę zabytków i zyskało popularność mieszkańców, ale stało się największym muzeum kolejnictwa w Polsce. W placówce można podziwiać eksponaty dokumentujące historię kolejnictwa od początku jego powstania na Śląsku. W jego zasobach znajduje się blisko 150 różnych pojazdów kolejowych. Przez lata przedstawiciele placówki przeprowadzili wiele konserwacji i remontów zabytkowych obiektów. Muzealna lokomotywownia nadal obsługuje lokomotywy, choć dziś na potrzeby turystycznych przejazdów.
Z okazji jubileuszu dyrekcja i pracownicy muzeum zapraszają mieszkańców naszej gminy na szereg wydarzeń oraz rozmów na temat przyszłości kolejnictwa. Na terenie placówki będzie można m.in. podziwiać zabytkowe lokomotywy, przejechać się zabytkowym taborem czy zwiedzić obiekty. Na bocznicę Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zawitają lokomotywy historyczne i współczesne: Alza 11-Ed016, Freightliner JT42M-66-21- Class66
Rai Polonia - Dragon2, Rail Polska - M62M-017, parowóz TKh 05353 Ferrum z Parowozowni Wolsztyn, Motorak M262.0 - czechosłowacki szynobus, drezyna kolejowa inspekcyjna Warszawa M20, parowy walec Ruthermeyer 704 z 1920 r. Przez 2 dni organizowane będą prezentacje pojazdów wraz z omówieniem każdego z nich. - Największą atrakcją gali jest możliwość zobaczenia zabytkowych lokomotyw w ruchu, w trakcie przejazdów i wykonywania pracy pociągowej – np. manewrów na bocznicy. Gala to miejsce dla wszystkich miłośników kolei i dawnej techniki, ale też gości spotykających się z techniką kolejową po raz pierwszy. W czasie trwania wydarzenia opowiemy Wam historię od chwili powstania muzeum, podkreślając kluczowe momenty, wystawy, projekty i wydarzenia, czy też eksponaty zgromadzone w kolekcji, nagrody oraz wyróżnienia. Nie zabraknie wystaw specjalnych, prezentacji taboru kolejowego, wykładów, warsztatów, przejażdżek. Zaprezentujemy wpływ na społeczność i przybliżymy znaczenie dla społeczności lokalnej, kultury i edukacji regionalnej. Chcielibyśmy także przedstawić plany i cele muzeum na kolejne lata, wskazując na kontynuację misji, rozwój kolekcji, programów edukacyjnych czy nowe inicjatywy, które mają na celu dalsze umacnianie pozycji instytucji w społeczności oraz rozwijanie dziedzictwa kulturowego – zachęca Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa.
Przedstawiciele muzeum zapraszają także mieszkańców naszej gminy do rozmów o roli muzeum w przestrzeni miasta i jego znaczeniu dla mieszkańców. Debata rozpocznie się w sobotę, 19 października o godz. 16.00 w hali lokomotywowni muzeum. Wstęp jest bezpłatny. - Poprosimy obywateli, lokalnych liderów, kierowników, dyrektorów placówek na terenie gminy, członków stowarzyszeń oraz władze miasta o zabranie głosu nie tylko w sprawie dotychczasowej działalności, ale przede wszystkim funkcji i roli muzeum w kolejnych latach. Porozmawiamy o aktualnej roli muzeum, a także o wpływie na szerzenie edukacji technicznej oraz na rozwój turystyki – zachęcają organizatorzy.
Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków gminy Jaworzyna Śląska.
Program
Sobota 19.10.2024 r.
10:00 – 18:00
* Prezentacje taboru kolejowego na obrotnicy kolejowej,
* Warsztaty i gry terenowe dla najmłodszych,
* Zwiedzanie muzeum,
* Przejazdy symulatorem EN57
12:00-17:30
* Przejazdy Trasą Parowozową,
16:00-18:00
* Debata mieszkańców
Niedziela 20.10.2024 r.
10:00-18:00
* Prezentacje taboru kolejowego na obrotnicy kolejowej,
* Warsztaty i gry terenowe dla najmłodszych,
* Zwiedzanie muzeum,
* Przejazdy symulatorem EN57
12:00-17:30
* Przejazdy Trasą Parowozową