Jest ku temu wiele powodów. Jest jedyną prywatną placówką muzealną na terenie historycznego Śląska, podejmującą planowe i konsekwentne działania w zakresie promocji i ochrony zabytkowego taboru kolejowego. Działania te mają charakter fizycznej ochrony poszczególnych jednostek taboru, ale też przybierają formę organizacji plenerowych wydarzeń o charakterze edukacyjnym. W trakcie 12 -letniego istnienia Muzeum wzbogacono zbiory o nowe eksponaty, z dokumentowano i zakonserwowano istniejące, podejmując szereg prac konserwatorskich i remontowych. Obecnie w posiadaniu Muzeum zlokalizowanego na terenie historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej (2,5 ha terenu) oraz nowego oddziału w Dzierżoniowie znajduje się 49 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 56 wagonów osobowych i towarowych. Kolekcja ta stanowi jedyny, tak duży zbiór zabytków techniki kolejowej w Polsce.
Dodatkowo we wszystkie wakacyjne weekendy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do przejazdów Wakacyjnym Pociągiem Muzealnym. Jazdy pociągu organizowane są na trasie Jaworzyna Śląska - Świdnica Miasto - Krzyżowa i z powrotem. Skład Wakacyjnego Pociągu Muzealnego tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz dwa wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r. Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi - porannego Czerwonego Barona oraz popołudniowego Pioniera.Rozkład Jazdy Wakacyjnego Pociągu Muzealnego został skonstruowany tak, żeby Podróżni mieli okazję zwiedzić atrakcje czekające na każdej ze stacji.
Muzeum tradycyjnie w wakacje w dniach od 4- 8 lipca udostępnia teren i organizuje projekt Przemysłowe Miasto Dzieci dla dzieci z Gminy Jaworzyna Śląska, w której bierze 150 małych obywateli. Dzieci mają wstęp wolny i podczas zabawy posiądą wiedzę o zarządzaniu miastem, pracując w różnych zawodach.
A już w sierpniu ( 12-15 ) Festiwal Zabytków Techniki - będzie to już 3 edycja wydarzenia, w której udział zapowiedzieli dotychczasowi, ale także zupełnie nowi uczestnicy…
Retronauci, goście Festiwalu, będą ponownie mieli niepowtarzalną okazję zmierzenia się z dawną techniką w najlepszym wydaniu. W tym roku będzie można zwiedzić ponad 20 znanych i nieznanych zabytków techniki na Dolnym Śląsku, zostanie zorganizowanych kilka pociągów specjalnych oraz tras schoolbusem, które dowiozą turystów do otwartych raz w roku zabytków techniki.
Największym realizowanym projektem przez Muzeum jest „Gala Parowozów” to wyjątkowy projekt prezentujący czynne, zabytkowe parowozy organizowany w 2016 roku już po raz szósty. Celem naszego przedsięwzięcia jest popularyzacja idei ochrony zabytków techniki kolejowej. Na dwa dni teren dawnej Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej znów zaczyna tętnić kolejowym życiem. W poprzednich edycjach - 2011, 2012, 2013, 2014 oraz 2015 udział wzięły czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Republiki Czeskiej, Niemiec oraz Polski. W zeszłorocznej edycji uczestniczyło 6 lokomotyw parowych i przeszło 12 000 odwiedzających, co sprawia, że Gala Parowozów 2015 była największym wydarzeniem promującym zabytki techniki kolejowej w tej części Europy (pogranicze polsko - czesko - niemieckie) i jednym z największych w Polsce.Tegoroczna edycja zorganizowana zostanie tradycyjnie już w II weekend września - tj. 10 i 11.