Program „Opieka wytchnieniowa” skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawującym bezpośrednią opiekę nad dzieckiem do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi. Programem wsparcia objętych zostanie 65 rodzin, w tym 11 dzieci i 54 osoby dorosłe.
- Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw – mówi Violetta Kalin, dyrektor MOPS w Świdnicy.
Usługi asystenta osobistego zostały przyznane 47 osobom z niepełnosprawnościami.
- Dzięki wsparciu asystenta niepełnosprawni będą mieli zapewnioną indywidualną pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz możliwość uczestniczenia w życiu społecznym – dodaje dyrektor, Violetta Kalin.
Programy realizowane będą do 31 grudnia 2024 roku. Udział w nich jest nieodpłatny. Osobom niepełnosprawnym przysługuje do 239 godzin opieki wytchnieniowej i od 360 do 840 godzin usług asystenta rocznie.