Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 2017
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Na pohybel Misiom i Dziuńdziom!

Sobota, 18 sierpnia 2012, 8:09
Aktualizacja: Niedziela, 6 lipca 2014, 13:58
Autor: Alicja Śliwa
Świdnica: Na pohybel Misiom i Dziuńdziom!
Fot. Znak
Kto jest odważny, szuka w literaturze wyzwań i ma ochotę wybrać się w oniryczną podróż po polskich fobiach i traumach, powinien sięgnąć po książkę Mariusza Sieniewicza. Naszą przewodniczką będzie Emi vel Śpiąca Królewna – prawie czterdziestoletnia singielka i narkoleptyczka.

„Spowiedź Śpiącej Królewny” to manifest kobiecości, która wciąż w dzisiejszych czasach jest stygmatyzowana i poniżana. Bycie kobietą oznacza uwięzienie w nakazach i stereotypach. „Jedyna zmiana od czasów insurekcji kościuszkowskiej to ta, że polskie kobiety powinny płodzić dobrych piłkarzy na równi z powstańcami. Póki nie nadejdzie Mesjasz w krótkich spodenkach i korkach, długo nas jeszcze będą łomotać”. Próba wyjścia ze schematu zazwyczaj kończy się porażką. Emi bez skrępowania opowiada o swoim życiu, które mocno ją rozczarowało.

Razem z koleżankami z pracy (sama skończyła polonistykę, ale pracuje w hurtowni), rekompensuje sobie nieudane życie uczuciowe, robiąc dowcipy z napalonych adoratorów na „fejsie”. Kobiety przybrały pseudonimy bohaterek baśni. Mają się za lepsze od zwykłych kobiet tzw. „Dziuńdzi”, marzących jedynie o znalezieniu męża. A przecież to królewny w głębi duszy śnią o królewiczu na białym koniu, który je wyzwoli i uczyni ich życie szczęśliwym. Jednak wszyscy mężczyźni okazują się „Misiami”, karykaturami szlachetnych postaci z marzeń, wiecznie niedojrzałymi samcami, którzy przed trudnościami uciekają w nałogi, choroby lub fanatyzm.
Kobiety tkwią uwięzione w wysokiej wieży powinności, która w dzisiejszych czasach przybiera postać imperatywu bycia wiecznie młodą i piękną. Główna bohaterka ucieka albo w sen, marząc o śmierci, albo w kompulsywne obżarstwo. Pochłaniane przez nią kolejne pudełka ptasiego mleczka osładzają gorycz życia i zbliżają ją do nirwany.
Ukojenia nie znajduje nawet w domu. Rodzice jawią jej się jako widma i upiory. Pępowina dusi, bo nie została w porę odcięta, łączy dorosłą już przecież kobietę z toksycznymi rodzicami. Matka próbuje zachować resztki swojej urody i z pokaźną kolekcją peruk wciela się w hollywoodzkie seksbomby. Ojciec jest własnym cieniem, zniedołężniałym patriarchą, który ma religię za oręż.
Forma powieści Sieniewicza wymaga skupienia. Emi snuje swoją nić opowieści, ubarwiając ją fikuśnymi powiedzonkami w stylu: tarta tarką potarta. Jej język jest bogaty, pełen cytatów z literatury, parafraz i popkulturowych symboli. Czytając „Spowiedź...” możemy mieć dodatkową frajdę, zgadując, skąd to znamy. Niektórzy mogą poczuć w pewnym momencie znużenie taką formą i uznać ten zabieg za nużący i manieryczny. Jednak warto rozsmakować się w tym języku i bawić się nim, bo „Spowiedź...” jest także bardzo śmieszną historią.
Dawno nie czytałam tak fascynującej i ważnej książki o czymś. O nas, naszej tożsamości, historii, rodzinach. Obawiam się, że rozpaczliwe próby uwolnienia się od polskich kompleksów są skazane na porażkę. A postulaty przeobrażenia również nie znajdą posłuchu. Można nie zgadzać się z wizją polskości przedstawioną tutaj, może nas ona zaboleć. Ale daje okazję do wielu przemyśleń na najistotniejsze tematy. A na osłodę można się zatopić w ptasim mleczku. Coś nam się od życia należy, do kurki-nioski!

Mariusz Sieniewicz, Spowiedź Śpiącej Królewny, Znak 2012

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group