Uczestnikami zajęć w Dziennym Domu Pobytu mogą być nieaktywni zawodowo mieszkańcy gminy Strzegom w wieku 60+, którzy ze względu na wiek, samotność lub niepełnosprawność wymagają wsparcia w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. W Dziennym Domu Pobytu „Senior - Wigor” opiekę znajdzie 30 osób. O przyjęciu do placówki będzie decydował rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.
Głównymi kryteriami ocenianymi podczas rekrutacji będą: wiek, stan zdrowia, stopień sprawności psychofizycznej oraz sytuacja bytowa i rodzinna. Pierwszeństwo w przyjęciu do placówki mają osoby spełniające kryterium dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Aktualne kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 634,00 złotych , dla osoby w rodzinie 514,00 złotych na członka rodziny.
Decyzję o wyborze uczestników projektu podejmie Zespół Rekrutacyjny. Osoby, które spełnią wymogi, ale nie zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa z powodu braku miejsc, zostaną umieszczone na liście rezerwowej.
Zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom Pobytu „Senior-Wigor” obejmuje:
zapewnienie 8-godzinnego pobytu od poniedziałku do piątku,
zapewnienie gorącego posiłku,
zajęcia rehabilitacyjne,
terapię zajęciową, w tym biblioterapię, udział w zabawach i grach towarzyskich,
zajęcia edukacyjne i kulturalno-oświatowe, w tym możliwość korzystania z komputera z dostępem do Internetu,
zajęcia rekreacyjne i imprezy okolicznościowe organizowane we współpracy z instytucjami działającymi na terenie Strzegomia,
pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
przewóz w razie potrzeby (dotyczy osób mających trudności w poruszaniu się).
Pobyt w Dziennym Domu pobytu będzie częściowo odpłatny. Kryteria odpłatności zostaną określone w uchwale Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach w Dziennym Domu pobytu „Senior – Wigor” proszone są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Strzegomiu przy ul. Armii Krajowej 23. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można uzyskać pod numerem telefonu 74 647 71 80.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Wieloletniego „Senior – Wigor” na lata 2015-2020.