- Placówka edukacyjna w Mokrzeszowie należy do sieci 62 szkół resortowych, podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Realizuje kształcenie zawodowe na kierunkach: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych, mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych kucharz. Ułatwia zdobycie uprawnień kat. T i B, a także stażu zawodowego w Polsce i poza jej granicami, m.in w Grecji, we Włoszech i na Malcie. Co ciekawe szkoła ma status ośrodka egzaminacyjnego, więc wszystko odbywa się na terenie ZSCKR w Mokrzeszowie w oparciu o bazę szkoły poznaną na zajęciach. Obserwując rozwój technologii stosowanych w rolnictwie, w roku szkolnym 2024/2025 uruchomiony zostanie nowy kierunek pn. technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – podkreślała w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, Joanna Miłobóg.
Następnie przedstawiciel firmy Osadkowski oraz nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie przybliżyli sołtysom rozwiązania technologiczne stosowane w rolnictwie precyzyjnym. Rolnictwo precyzyjne ma na celu zwiększenie dokładności wszelkich prac wykonywanych w gospodarstwie rolnym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jego zaletą jest większa wydajność, mniejsza degradacji ziemi, ochrona środowiska, obniżenie kosztów produkcji (czas, paliwo, środki ochrony roślin, nawóz).
Jestem pod ogromnym wrażeniem oferty edukacyjnej szkoły w Mokrzeszowie. Z pewnością jej absolwenci nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy po jej ukończeniu. Cieszę się, że szkoła prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co z pewnością w ostatnich latach zagwarantowało jej kontynuację systemu nauczania. Zachęcam wszystkich sołtysów, aby w swoich miejscowościach informowali o tym właśnie miejscu, tym bardziej, że uczniowie tej szkoły mają do dyspozycji internat, stołówkę, profesjonale wsparcie edukacyjne i sprzętowe – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.
W dalszej części narady sołtysów zostały omówione plany związane z letnim wypoczynkiem z wykorzystaniem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie.
- Po rocznej przerwie, związanej z pobytem obywateli Ukrainy będziemy mogli ponownie przygotować warsztaty dla dzieci, a może i seniorów. Już niebawem przedstawimy szczegółowy harmonogram spotkań, ale wcześniej obiekt zostanie poddany remontowi. Dożynki Gminne odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia w Komorowie. Tradycyjnie gminne święto plonów rozpocznie korowód dożynkowy. Już teraz zachęcam mieszkańców sołectw do przygotowania wieńców i straganów dożynkowych – informowała wójt gminy Świdnica.