Przygotowaliśmy skromną, ale wymowną oprawę, na którą składał się: mównica z logo szkoły i model popiersia patrona naszego liceum. Stanowi on pamiątkę po przygotowaniach do wykonania granitowego pomnika autorstwa Jerzego Zyska. Warto przypomnieć, że jego odsłonięcia dokonano z okazji 50-lecia nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego w trakcie zjazdu absolwentów LO.
W tym roku przeżywamy szczególny czas świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W literaturze polskiej nie ma celniejszego obrazu oddającego sumę tamtych przeżyć niż "Przedwiośnie" Żeromskiego, który w charakterystyczny dla siebie sposób opisywał zmagania się z polskością i drogi kształtowania się nowej rzeczywistości po od 1918 r.
W Narodowym Czytaniu mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas humanistycznych oraz klas maturalnych. Maturzyści mogli utrwalić treści wybranych wątków utworu. Humaniści przygotowali się do głośniej lektury powieści i mimo tremy, bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Kontekst historyczny powstania powieści i wydarzenia poprzedzające trudną drogę Polski do suwerenności przypomnieli:
Alan Tułacz,
Jakub Podlewski.
Wybrane fragmenty powieści odczytali (ujawniając swe talenty w zakresie interpretacji prozy) uczniowie klas humanistycznych:
Alan Tułacz,
Kacper Sowa,
Nikol Juszczyk,
Jakub Podlewski,
Magdalena Fornal,
Maja Czerwicka,
Agata Nowak,
Julia Kulpińska.
Komentarzem na temat lektury podzieliła się z zebranymi Pani Małgorzata Kucharska. Nad sprawnym przeprowadzeniem akcji Narodowego Czytania, scenariuszem i doborem materiałów z zakresu historii oraz historii literatury czuwali: dyrektor liceum - Tomasz Marczak, nauczyciele języka polskiego i historii.
Nasza lekcja Narodowego Czytania była zachętą do indywidualnej i domowej lektury "Przedwiośnia" oraz 44 tekstów Antologii Niepodległości, zaproponowanej do czytania przez Parę Prezydencką. Aneta Kopeć Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu