Gospodarzem Narodowego Czytania była jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Fragmenty wybitnego dzieła Henryka Sienkiewicza odczytali, oprócz pani minister, m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, poseł Ireneusz Zyska, Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Zdzisław Pantal i Jan Klepiec, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i przybyli tego dnia licznie do biblioteki czytelnicy.
Panie z biblioteki zadbały, byśmy poczuli się jak w Rzymie za czasów Nerona – Małgorzata Grudzińska witała gości w stroju, nawiązującym do epoki, uwagę przykuwała też dekoracja, oddająca klimat powieści, która była tematem przewodnim Narodowego Czytania.
Małgorzata Grudzińska odczytała jeszcze list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który patronuje przedsięwzięciu – i zaczęło się wspólne czytanie. Fragmenty zostały dobrane nieprzypadkowo – nawiązywały nie tylko do wątku miłości Ligii i Winicjusza, ale także równie ważnego w powieści wątku chrześcijaństwa. To ukłon w stronę obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.
Nie uszło to uwadze pani minister, która dziękując za zaproszenie do wspólnego czytania, podkreśliła:
- Udało się tu opowiedzieć pewną historię, i nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał „Quo vadis" - to właśnie je przeczytał. Bardzo dziękuję za wspaniałą oprawę dzisiejszego wydarzenia – powiedziała Anna Zalewska.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślił, że bardzo cieszy fakt, iż coraz więcej osób chce uczestniczyć we wspólnym czytaniu najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Bo rzeczywiście, biblioteka dosłownie pękała w szwach. Sporo było także młodzieży z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, która zaprezentowała krótką inscenizację. Chór Echo zaśpiewał kompozycję Piotra Rubika „Quo vadis, domine”.