Słodownia w Strzegomiu została założona w 1896 przez rodzinę Wahrendorf. Spłonęła w 1906r., ale już w rok po odbudowie stała się jak na owe czasy bardzo nowoczesnym obiektem przemysłowym wyposażonym w urządzenia do procesu słodowania przez firmę Galland i systemy suszarni marki Linz.
W latach 20-tych Słodownia produkowała 8 tys. ton słodu rocznie, zatrudniając 50-60 pracowników ze Strzegomia i okolic. Zasłynęła z produkcji szerokiej palety słodów o wyjątkowej jakości, używanych m.in. do wyrobu piw: Pilzner, Wiener, Müncher. Popularnością cieszył się słód karmelowy i kolorowy. Początkowo sprzedawano go na Dolnym Śląsku, z czasem większą cześć produkcji była wysyłana za granicę, m.in. do Szwecji, Norwegii, a nawet do Ameryki Południowej. Podczas działań wojennych Słodownia zachowała się w nienaruszonym stanie, dzięki czemu jej produkcja mogła być wznowiona już w 1946 r. Stare budynki Słodowni, szczególnie po ich odnowieniu prezentują piękny przykład zabytkowej architektury przemysłowej, a niepowtarzalny zapach, towarzyszący wszystkim słodowniom na świecie, dodaje zakładowi kolorytu.
W chwili obecnej Słodownia Strzegom Sp. z o.o. jest częścią duńskiej spółki branży słodowniczej - Danish Malting Group A/S, do której została włączona w 2004r. Rozpoczynając inwestycje w Polsce, firma ta zakupiła wówczas słodownie w Sierpcu na Mazowszu i w Strzegomiu. Danish Malting Group A/S jest największym duńskim zakładem produkującym słód i jednym z najnowocześniejszych zakładów w tej branży w świecie. Do głównych gatunków słodu produkowanego w Strzegomiu należą jasny słód typu pilzneńskiego, wiedeńskiego i monachijskiego, jak również specjalny słód karmelowy
i kolorowy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Słodownia Strzegom oferuje szeroką paletę słodów, różniących się smakiem, aromatem, kolorem i stabilnością piany na piwie. Głównymi odbiorcami słodu są browary, ale jest on także wykorzystywany w piekarniach, zakładach cukierniczych, czy w przemyśle spożywczym. Technologia produkcji oparta jest na tradycyjnej metodzie moczenia i kiełkowania ziarna jęczmiennego, jednak cały sekret doskonałej jakości jest zawarty w procesie słodowania, który odbywa się w ciągle funkcjonujących urządzeniach Gallanda, i trójfazowego suszenia - tym razem już w nowoczesnych piecach. W ten sposób pozyskuje się obszerną gamę produktów, które można wykorzystać na wiele sposobów.
W stosunkowo krótkim czasie istnienia Słodowni Strzegom Sp. z o.o. odremontowano zabytkową fasadę głównego budynku, zmodernizowano kotłownię i jej instalację technologiczną, wprowadzając najnowocześniejsze urządzenia gwarantujące osiąganie znakomitych parametrów przy możliwie minimalnym zużyciu energii. Kotłownia spełnia surowe obecnie normy środowiskowe (np. poprzez zastosowanie wysokosprawnych systemów odpylania, dzięki czemu nie ma emisji sadzy). Odtworzono także pierwotną architekturę budynków. Znacząco zmodernizowano wszystkie instalacje technologiczne, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania produkcją pozwoliły w ciągu ostatnich kilku lat znacząco podnieść zdolność produkcyjną zakładu.
Do największych sukcesów należy z pewnością zaliczyć także rozbudowanie bazy magazynowej jęczmienia, obecnie może ona pomieścić ponad 20 000 ton jęczmienia, co zapewnia ciągłość produkcji w okresie roku. Wkrótce baza magazynowa jęczmienia zwiększy się o dodatkowe 15 000 ton, co znacząco podniesie elastyczność przechowywania zboża lecz także ułatwi lokalnym producentom szybsze i sprawniejsze dostawy.
Łącznie, w przeciągu ostatnich czterech lat, spółka zainwestowała w rozwój Firmy ponad 20 milionów złotych.
Ponadstuletnia historia i wynikające z niej tradycje są szanowane przez Zarząd Spółki. Jęczmień browarny do produkcji słodu fabryka pozyskuje w zdecydowanej większości od ponad kilkuset lokalnych dolnośląskich dostawców. Współpraca z producentami przynosi obopólne korzyści - stabilny rynek zbytu i pewne finansowanie dla rolników za wysoką jakość surowca, co gwarantuje wieloletnią współpracę ze Słodownią. To także dzięki nim firma jest konkurencyjna na rynku. Spółka kładzie też duży nacisk na współpracę z lokalnymi partnerami - prawie wszyscy pochodzą ze Strzegomia lub okolic. Można wymienić tu firmy budowlane, remontowe, montażowe, zajmujące się ochroną czy utrzymaniem porządku. Dzięki temu zatrudnienie znajduje kilkaset osób.
Obecnie, na wskroś nowoczesna Słodownia Strzegom produkuje rocznie około 18 tys. ton wysokojakościowego słodu i zatrudnia 33 osoby. Jak podkreśla Krzysztof Czaplicki, Prezes Zarządu Słodowni Strzegom, celem Firmy jest dążenie do zadowolenia klientów, umocnienia swojej pozycji w Europie i na innych rynkach świata. Aktualnie eksportuje ona swoje wyroby do prawie 40 krajów na całym świecie, głównie do Europy, Azji i Afryki.
Słodownia Strzegom to dobra wizytówka miasta nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Wyrazy uznania kierujemy w stronę władz spółki za systematyczne przywracanie jego zabytkowym budynkom dawnego blasku, podziwianego przez turystów przemierzających szlaki Dolnego Śląska.