Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce.
- Myślę, że to największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. W obronie praw obywateli musimy działać wspólnie i solidarnie. Wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd zmian prawa samorządowego – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
Samorządowcy krytycznie odnieśli się nie tylko do zmian proponowanych w ordynacji wyborczej, ale też do bieżących działań rządu, który zwiększając zadania samorządu, nie zwiększa adekwatnie do tego środków. Narzuca również siłowo pewne rozwiązania, jak choćby w przypadku ostatniej zmiany w systemie oświaty, gdzie samorządy, które są odpowiedzialne za organizację sieci szkół, pozbawione zostały mocy decyzyjnej jako organ prowadzący.
Ponad 40 prelegentów, reprezentujących wszystkie korporacje samorządowe w Polsce, posłowie, osoby związane z samorządem od wielu lat, przedstawiały kolejne aspekty dotyczące próby niszczenia samorządności w naszym kraju. Wśród gości specjalnych był m.in. konstytucjonalista, współtwórca reformy samorządowej profesor Jerzy Stępień. Władze parlamentarne reprezentowali posłowie Tomasz Siemoniak z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Marek Sowa z Nowoczesnej. Zadeklarowali oni działania na rzecz obrony samorządności.
W czasie obrad przyjęto przez aklamację apel przedstawicieli środowisk samorządowych i Kartę Samorządności w której przypomina się wszystkie najważniejsze zasady na jakich opiera się samorząd lokalny w naszym kraju.
Treść Karty Samorządności dostępna jest na stronie www.obronasamorzadu.pl
Na spotkaniu w Warszawie była także liczna reprezentacja samorządowców dolnośląskich. Świdnicę reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli także m. in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.