Do tej pory kwota ta wynosiła 3,25 złotych i w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła tylko o 0,27 złotych. Zmiany odczują również odbiorcy przemysłowi, którzy od początku maja za wodę płacić będą 5,22 złotych i 9,75 złotych za ścieki. Nowe stawki zaproponowane przez żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie będą jednak mocno odczuwalne przez mieszkańców gminy Żarów. Są jednymi z najniższych w porównaniu do sąsiednich miejscowości. - Po raz kolejny w Żarowie mamy najniższą cenę za wodę i ścieki. Stawki, które zostały wyliczone i zaproponowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji są cenowo najatrakcyjniejszymi spośród gmin naszego regionu - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.
Nowa taryfa stawek za wodę i ścieki, podobnie jak poprzednia zawierać będzie również opłatę abonamentową, pobieraną za jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Wyniesie ona 4,53 złotych. - Przy wprowadzaniu zmian, staramy się każdego roku, aby nieznaczne podwyżki cen wody i ścieków były jak najmniej odczuwane przez mieszkańców naszej gminy. Przypominam jednak, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji również ponosi opłaty z tytułu oczyszczania ścieków, dostawy energii elektrycznej, obowiązkowych badań jakości wody, usług transportowych, podatków, wzrostu cen materiałów używanych do eksploatacji urządzeń. To wszystko powoduje, że ceny za wodę i odbiór ścieków rosną - dopowiada Waldemar Baranowski prezes żarowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Pomimo nieznacznej podwyżki, nowe stawki i tak są najniższymi w całym powiecie świdnickim. Najwięcej za metr sześcienny wody 4,94 złotych płacą mieszkańcy Świebodzic i Dobromierza. W Jaworzynie Śląskiej stawka ta wynosi 4,50 złotych, w Marcinowicach 4,26 złotych, a w gminie Świdnica 4,21 złotych.
Uchwała w sprawie nowych stawek za wodę i ścieki była przedmiotem ostatniej sesji Rady Miejskiej 12 marca. Żarowscy radni Rady Miejskiej jednogłośnie wstrzymali się jednak od głosu za wprowadzeniem nowych stawek. Zgodnie z prawem będą one obowiązywały już od 1 maja 2015 roku.
(Magdalena Pawlik)