Inwestycja, która pochłonęła prawie 4 miliony złotych to jak dotąd największy projekt, zrealizowany w tak nowoczesnej technologii przez oczyszczalnię w Żarowie. - Wygląda jak szklarnia. To nowoczesny obiekt, który liczy 86 metrów długości i 12 metrów szerokości. W środku gromadzone są osady, które dzięki energii słonecznej są zasuszane, a ich objętość redukowana. W porównaniu do metod termicznych nowa suszarnia nie będzie generować dodatkowych kosztów, bo nikt nie musi jej obsługiwać. W tej chwili jesteśmy na etapie odbiorów i sprawdzamy współdziałanie wszystkich urządzeń - tłumaczy Andrzej Kiszecki prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.
Żarowska suszarnia osadów jest pierwszym tego typu i jedynym obiektem na terenie całego powiatu świdnickiego. Nową inwestycję, oczyszczalnia w Żarowie zrealizowała w ramach projektu "Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów". Jej budowa kosztowała dokładnie 3.884322 złotych. Na zadanie żarowska spółka pozyskała 2.656.645 złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wraz z budową nowego obiektu oczyszczalnia w Żarowie zakupiła również specjalistyczne urządzenie, prasę do odwadniania osadu.
Zgodnie z normami unijnymi, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2016 roku odpady z oczyszczalni ścieków będą musiały być w pełni utylizowane. Dzięki nowej inwestycji Żarów spełnił te normy dużo wcześniej. Nadzór nad projektem, który realizowało Przedsiębiorstwo Wodno-Ściekowe w Żarowie sprawował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
(Magdalena Pawlik)