Nowelizacja wprowadziła także zakaz stosowania kar cielesnych przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Nowych zapisów jest więcej. Rozszerzono formy pomocy udzielanej bezpłatnie ofiarom domowej przemocy. Osoby maltretowane pod własnym dachem mogą skorzystać z darmowego poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego, rodzinnego, a także badania lekarskiego, które pomoże ustalić przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego.
Zgodnie z nowelizacją na gminy nałożono nowe zadania, na przykład obowiązek tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych, które się składają z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
Prowadzący wczorajsze szkolenie Jarosław Polanowski, prokurator apelacyjny delegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, to konsultant projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ekspert i współpracownik Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i licznych organizacji pozarządowych.
Podczas szkolenia omówiono nowe zadania i obowiązki wynikające ze zmiany przepisów oraz gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wzięli w nim udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miejskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, sądu i prokuratury, kuratorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.