W porządku obrad znalazły się projekty uchwał w sprawie:
1) przejęcia od Powiatu Świdnickiego prowadzenia Branżowej Szkoły I Stopnia w Świebodzicach,
2) utworzenia i prowadzenie Branżowej Szkoły II Stopnia w Świebodzicach,
3) utworzenia i prowadzenia przez Gminę Świebodzice Technikum,
4) utworzenia Zespołu Szkół w Świebodzicach,
5) ustalenia maksymalnej wysokości opłaty łącznej za pobyt dziecka objętego w projekcie pn. „Nowe miejsce żłobkowe dla świebodzickich maluchów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Żłobku Miejskim nr 2 w Świebodzicach,
6) określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
7) nadania nazwy kładce pieszej na rzece Pełcznica w Świebodzicach,
8) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia dopłaty do ceny za dostawę wody i odprowadzanie ścieków dla odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Świebodzice,
9) zmieniająca uchwałę Nr XXII/165/2020 z dnia 23 stycznia 2020 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Świebodzice na rok 2020,
10) uchwalenia Statutu Gminy Świebodzice.
Pierwsze posiedzenie radnych odbyło się 4 maja 2020 r. o godz. 16:00. O godz. 18:10 Przewodnicząca Rady ze względu na problemy z łącznością zarządziła przerwę do dnia 11 maja (poniedziałek) do godz. 14:00.
Drugie posiedzenie w ramach XXVIII sesji Rady Miejskiej przebiegło bez zakłóceń technicznych. Po sprawdzeniu obecności i stwierdzeniu kworum, rozpoczęto zgłaszanie wniosków o zmiany w porządku obrad.
Na wniosek radnego Łukasza Kwadransa, za zgodą burmistrza miasta Pawła Ozgi, przegłosowano wprowadzenie pod obrady dwóch projektów uchwał:
1) w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości wskazanych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu epidemii COYID-19;
2) w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Oba powyższe projekty miały być przedmiotem obrad XXIX sesji Rady Miejskiej zwołanej z inicjatywy radnych klubu Wspólne Świebodzice, która miała rozpocząć się bezpośrednio po zakończeniu sesji XXVIII.
Następnie na wniosek radnego Marka Gąsiora przegłosowano zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie ustalenia Statutu Gminy Świebodzice. Burmistrz miasta Paweł Ozga zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad, również projektu zmiany uchwały w sprawie udzielenia dopłaty do ceny za dostawę wody i odprowadzanie ścieków dla odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Świebodzice. Wniosek również został przyjęty większością głosów.
W toku procedowania radni przyjęli projekty uchwał w sprawie:
- przejęcia od Powiatu Świdnickiego prowadzenia Branżowej Szkoły I Stopnia w Świebodzicach,
- utworzenia i prowadzenie Branżowej Szkoły II Stopnia w Świebodzicach,
- utworzenia i prowadzenia przez Gminę Świebodzice Technikum,
- utworzenia Zespołu Szkół w Świebodzicach.
Z ostatniego z nich na wniosek merytoryczny radnego klubu Obywatelskie Świebodzice Sebastiana Białego wykreślono szkołę podstawową.
Przegłosowano również projekty uchwał w sprawie:
- ustalenia maksymalnej wysokości opłaty łącznej za pobyt dziecka objętego w projekcie pn. „Nowe miejsce żłobkowe dla świebodzickich maluchów !” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Żłobku Miejskim nr 2 w Świebodzicach;
- zmiany uchwały Nr XXII/165/2020 z dnia 23 stycznia 2020 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Świebodzice na rok 2020.
Dwa projekty uchwał w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości i nadania nazwy „Kładka Stulatka” kładce pieszej nie zostały podjęte.
Podczas procedowania uchwał, wprowadzonych do porządku obrad w głosowaniu radnych ze względu na późną porę oraz konieczność wprowadzenia, wskazanych przez mecenasa poprawek do dokumentów, ponownie ogłoszona została przerwa. Ta część sesji trwała 8 godzin i zakończyła się o godz.: 22:00. Przerwa w sesji została zarządzona do poniedziałku 18 maja do godziny 16:00. Po wznowieniu obrad obydwa projekty uchwał zostały przyjęte. Sesja zakończyła się o godz.: 21:40.
Po zakończeniu XXVIII sesji Rady Miejskiej, wznowiono przerwaną, również w dniu 4 maja, XXIX sesję Rady Miejskiej. Jednak na wniosek radnych obrady przerwano do dnia 28 maja br. do godziny 16:00.