Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2009 r. Nr 39, poz. 306) uchyla się art. 36a. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2010 r. dotychczasowa opłata w wysokości 30 zł. nie będzie wymagana celem wymiany lub otrzymania nowego dowodu osobistego.
Dotyczy to wymiany starego dokumentu na nowy, jak i wydania nowego dowodu np. w związku ze zmianą adresu bądź nazwiska. Bezpłatny dokument będzie przysługiwał wszystkim osobom, które od stycznia 2010 r. będą składały wnioski o wydanie bądź wymianę dowodu osobistego. Trzeba się jednak dobrze zastanowić, czy warto go teraz wymieniać, bo od 2011 będą obowiązywać nowe, elektroniczne dokumenty, będące zarazem bezpłatnym podpisem cyfrowym. Będzie można zatem za ich pomocą załatwiać sprawy urzędowe przez Internet.
- Nie planujemy, żeby w mikroprocesorze znajdowały się jakiekolwiek dane, poza tymi, które już dziś są zawarte na dowodzie osobistym. Wszystkie obawy, że w mikroprocesorze znajdą się dane np. o stanie naszego zdrowia czy o pobieranej pomocy socjalnej, czyli potencjalnie dane wrażliwe, są bezpodstawne - zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami wiceszef MSWiA Witold Drożdż. - Jeśli ktoś z takim dowodem w ręku uda się do lekarza, dzięki niemu będzie on mógł otworzyć naszą elektroniczną kartę choroby. To nie znaczy, że ta karta będzie zawarta na dowodzie. Ta karta choroby będzie dostępna w systemie zbudowanym przez resort zdrowia (za: Lex – Polski serwer prawa).
A najpierw – długie kolejki, które jeszcze dobrze pamiętamy.