- To już trzeci nasz sztandarowy projekt w dziedzinie zdrowia – oprócz programów szczepień przeciwko HPV i grypie. Wydział Polityki Społecznej jest bardzo aktywny w dziedzinie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży oraz w dziedzinie szeroko pojętej polityki senioralnej. Podejmujemy wiele inicjatyw skierowanych zwłaszcza do tych grup społecznych, które szczególnie potrzebują wsparcia – dodaje zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.
Świdnicki program obejmie od roku szkolnego 2018/2019 dzieci z grup „zerówkowych” wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy stomatologów ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia. Działania informacyjno-edukacyjne będą skierowane do dzieci, ich rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli. Warunkiem uczestnictwa jest miejsce zamieszkania na terenie Świdnicy oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Wśród działań programu „W Świdnicy bez próchnicy” planuje się kampanię promocyjną, edukacyjną, spotkania z rodzicami, wyposażenie dzieci w akcesoria (kubek, szczoteczka), badania diagnostyczne i lakowanie.
- Pod koniec sierpnia realizatorzy programu spotkają się z dyrektorami świdnickich placówek oświatowych, aby omówić szczegóły przedsięwzięcia. A już we wrześniu rozpoczną się pierwsze spotkania edukacyjno-informacyjne z rodzicami i nauczycielami – dodaje Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Po zakończeniu programu każdy rodzic otrzyma informacje o stanie jamy ustnej dziecka i jako dowód wykonanego badania - „certyfikat uśmiechu”.