Podczas happeningu uczestnicy prezentować będą twórczą profilaktykę. Na terenie Świdnicy, tak jak w całej Polsce, odbędą się musicale, spektakle teatralne, a także rozmowy na temat profilaktyki.
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki kierowane jest do rodzin, dzieci, wychowawców i podopiecznych, włodarzy i obywateli miast, miasteczek i wsi, a zatem do każdego, we wspólnej sprawie promowania MODY NA ŻYCIE BEZ UZALEŻNIEŃ, na życie bez przemocy fizycznej i psychicznej, na życie godne i odpowiedzialne, na życie bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność.
Symbolem tej wolności jest gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników tej akcji, w całym kraju, 1 czerwca 2015 roku, o godz. 14.00. Ten gest nazywamy ZRYWEM WOLNYCH SERC. Serc wolnych od przemocy i uzależnień. Serc wrażliwych na drugiego człowieka. Serc zdrowych i odpowiedzialnych. Serc ceniących własną wolność.
Dlaczego zryw? Właśnie chodzi o energię myśli i działania. Chodzi o jedność w całym kraju. Chodzi o powstańczy zryw walki i troski. Walki o dzieci i młodzież, o ich zdrowie, o ich wolność, o ich odpowiedzialne relacje rówieśnicze, relacje z młodszym i starszym pokoleniem. Do wspólnych działań zaprosiliśmy młodzież, która jest właśnie przykładem właściwego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań.
Obchody ”Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki” w Świdnicy odbędą się w Świdnickim Rynku. O godzinie 13.55 odczytana zostanie odezwa społeczności PaT (Profilaktyka a Ty), by chwilę później o godzinie 14.00 nastąpił wspólny ZRYW WOLNYCH SERC (wybijanie rytmu serc) przy udziale policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
To główny punkt programu realizowany w tym samym czasie i w tej samej formie w całym kraju. Połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.