Kim jest osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem?
Jest nią osoba sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia. W przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia, potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wymaga osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Kto skorzysta z nowych przepisów?
Z nowych przepisów skorzystają dwie grupy:
1) osoby, które przez co najmniej sześć miesięcy:
- prowadziły pozarolniczą działalność i zaprzestały jej prowadzenia albo zawiesiły
wykonywanie działalności gospodarczej;
- wykonywały pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy
o świadczenie usług;
- osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność albo ze zleceniobiorcami, które
zaprzestały tej współpracy.
2) wszystkie osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem, które nie spełniają warunków do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz osoby wymienione w punkcie 1), które bezpośrednio przez skorzystaniem z urlopu wychowawczego miały staż ubezpieczeniowy krótszy niż sześć miesięcy.
Osobom wymienionym w pierwszej grupie państwo będzie opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Druga grupa będzie miała natomiast opłacane tylko składki na ubezpieczenie emerytalne.
Podstawa wymiaru składek
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, współpracujących z osobami prowadzącymi tę działalność oraz dla zleceniobiorców podstawę wymiaru składek stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Dla osób podlegających jedynie ubezpieczeniu emerytalnemu podstawę wymiaru składek stanowi 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Oświadczenie
Osoby zamierzające skorzystać z urlopu wychowawczego muszą złożyć w ZUS skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka (jeśli takie posiada) oraz oświadczenie. Powinno ono zawierać:
- imię i nazwisko osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem oraz jej numer PESEL,
a w razie gdy nie nadano numeru PESEL – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
- miejsce zamieszkania,
- dzień rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Więcej informacji pod numerami COT: 801-400-987 lub 22 560-16-00 lub w najbliższej jednostce ZUS.
(ZUS)