Zwolnienia papierowe ostatecznie znikną 1 grudnia 2018 r. Od tego momentu będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
- My jeszcze dzisiaj mamy na to czas i wolne terminy, ale im bliżej grudnia tym będzie trudniej gdyż zrobi się tłok i zapełnią kalendarze naszych ekspertów – przestrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Już dzisiaj zapraszamy na szkolenia, które odbędą się we wrześniu w różnych miastach naszego regionu 6 września (czwartek). Ich tematem będzie obsługa elektronicznych zwolnień lekarskich eZLA. Na naszych szkoleniach w ZUS uczestnicy będą mogli od ręki założyć indywidualne konto niezbędne do wystawiania zwolnień przez Internet. Wszystkie spotkania są nieodpłatne ale na
organizowane przez Zakład szkolenia obowiązują zapisy. Zgłoszenia można wysyłać na adres:
Agnieszka.Czerwinska@zus.pl
Miejsca szkoleń, które odbędą się 6 września o 10.00:
DLA PŁATNIKÓW SKŁADEK (zapraszamy także lekarzy)
Oddział ZUS w Wałbrzychu, ul. Kasztanowa 1 sala nr 250
Inspektorat w Świdnicy ul. Saperów 29
Inspektorat w Dzierżoniowie ul. Andersa 6 a,
Inspektorat w Kłodzku ul. Chrobrego 21,
Inspektorat w Kamiennej Górze Al. Wojska Polskiego 14,
Inspektorat w Jeleniej Górze ul. Sygietyńskiego 10
Inspektorat w Lubaniu ul. Wł. Łokietka 13,
Jak się z nami umówić na indywidualne szkolenie?
Wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami i uzgodnić termin wizyty. Warto przygotować wcześniej NIP firmy, dane kontaktowe i informację o ilości pracowników chętnych do założenia profilu. Więcej informacji o organizowanych szkoleniach dla płatników składek i wizytach pracowników ZUS można znaleźć pod adresem http://www.zus.pl/o-zus/kalendarium
KORZYŚCI DLA PACJENTÓW
Lekarze, którzy wystawiają zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej mówią swoim pacjentom, że informacja o tym trafi do pracodawcy i ZUS online. Jednak w kilku przypadkach chory nadal musi przyjść do Zakładu gdyż inaczej nie dostanie pieniędzy z ZUS. Przypadki, w których wniosek o zasiłek chorobowy pacjent, musi sam wypełnić i przekazać do ZUS to: wtedy gdy prowadzi działalność pozarolniczą bądź jest osobą współpracującą, niezdolność do pracy z powodu choroby przypadła już po ustaniu zatrudnienia, czyli po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeśli jest to osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, który nie ma siedziby w Polsce. Wniosek konieczny jest także gdy lekarz wystawi zwolnienie papierowe lub ktoś jest osobą duchowną. W każdym innym przypadku gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent – pracownik nie musi dostarczać druku swojemu pracodawcy ani składać wniosku do ZUS.
KORZYŚCI DLA PRACODAWCÓW
System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób.
KORZYŚCI DLA LEKARZA
Elektronicznego zwolnienia lekarz nie musi dostarczać do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie musi także pobierać w placówkach ZUS bloczków zwolnień papierowych. Wystawianie elektronicznego zwolnienia jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej lekarza u pacjenta.
Te wszystkie ułatwienia nie oznaczają, że ostatecznie pożegnaliśmy się ze zwolnieniami papierowymi. Te, bowiem lekarze mogą wystawiać jeszcze do końca listopada. Dlatego dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA).