Zadanie unowocześnienia monitoringu dostała wyłoniona w przetargu firma Alcom, która ma zrealizować przedsięwzięcie do końca listopada. Wtedy ma zacząć działać projektowana właśnie wielka sieć radiowego przesyłu danych.
- Mniej zawodny przesył obrazu sprawi, że monitoring będzie działał zdecydowanie sprawniej. Przygotowujemy również nową infrastrukturę poza centrum miasta co pozwoli na dalszą rozbudowę monitoringu – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
„Projekt i budowa radiowej sieci przesyłu danych oraz modernizacja monitoringu wizyjnego” zakłada: uruchomienie cyfrowej transmisji obrazu w systemie miejskiego monitoringu wizyjnego, dostawę i uruchomienie ruchomego punktu monitoringu wizyjnego, uruchomienie w Straży Miejskiej w Świdnicy zdalnego podglądu obrazu z systemów monitoringu wizyjnego funkcjonujących w miejskich gimnazjach, podłączenie do internetu siedmiu miejskich infokiosków, dostawę i uruchomienie dwóch kamer internetowych pokazujących świdnicki rynek, budowę systemu transmisji danych pomiędzy: Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym oraz siedzibą MOPS i PCPR w ramach projektu SESPID.
Obecnie system monitoringu obsługuje 10 kamer zlokalizowanych głównie w centrum. Po przeprowadzonej modernizacji Świdnica zyska możliwość podłączenia kamer poza centrum w kilkunastu lokalizacjach m. in. na Osiedlu Młodych, Zawiszów, Zarzecze. Zakup kamer przewidywany jest w przyszłości.
Monitory obserwują strażnicy miejscy. Ale wykorzystują też tradycyjne metody wywiadowcze. I tak na przykład podczas sobotniego porannego patrolu strażnicy zauważyli zniszczony znak oraz uszkodzone słupki z łańcuchami na skrzyżowaniu ulic Muzealnej i Kotlarskiej. Wjechał w nie najprawdopodobniej samochód, którego właściciela łatwo ustalić – z auta odpadła tablica rejestracyjna, którą zabezpieczyli mundurowi.