Pokonywać bariery pokoleniowe można na każdym poziomie, począwszy od rodziny: podtrzymując tradycje i wartości rodzinne, spędzając razem czas wolny, odkrywając swoje pasje i zainteresowania (wspólne gotowanie, wędkowanie, majsterkowanie, korzystanie z nowoczesnych technologii, wypady do kina, teatru, uprawianie sportu itp.), poprzez środowisko lokalne: organizowanie wspólnych przestrzeni dla starszych i młodych.
Wzajemne relacje międzypokoleniowe wpływają korzystnie na obie strony. Starsi czują się zauważeni, potrzebni, mają okazję do wspomnień z dzieciństwa i swojej młodości, możliwość przekazania swych umiejętności, wiedzy i doświadczeń, przekazania uniwersalnych wartości, czują się mniej wykluczani ze społeczeństwa, zmniejszają swój dystans i nieufność wobec młodego pokolenia. Młodzi natomiast zyskują rzeczywisty obraz starości, nawiązują bliższe relacje, doceniają bagaż doświadczeń starszego pokolenia, rozwijają postawę otwartości, szacunku, stają się wrażliwsi na potrzeby i oczekiwania seniorów oraz doświadczają wartości często pomijanych współcześnie jak miłość, troskliwość, cierpliwość, czułość, uprzejmość, empatia.
- W imieniu seniorów bardzo dziękujemy za odwiedziny i wkład jaki uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli wnieśli poprzez pokazanie pantomimy - zaznacza Anna Jarosińska, kierownik DDP "Senior-Wigor" w Strzegomiu.