Zajęcia realizowane są w formule "zielonej szkoły". W trakcie dwóch pięciodniowych turnusów, zostaną wzbogacone atrakcjami w postaci: warsztatów pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazów przenośnego planetarium astronomicznego, warsztatów zdrowego żywienia poprowadzonych przez pracownika Sanepidu, zajęć muzycznych, sportowych, komputerowych i socjoterapeutycznych.
Uczestnicy projektu oprócz zajęć stacjonarnych mają okazję do sprawdzenia swojej wiedzy w terenie. Dzięki wizycie w Przedsiębiorstwie Utylizacji Odpadów w Sulisławicach, w atrakcyjny sposób została poszerzona wiedza w temacie odnawialnych źródeł energii, konieczności i zasadności segregowania odpadów oraz szanowania środowiska naturalnego przez oszczędność wody, czy energii elektrycznej.
W ramach AsertywNIE Używkom z uczestnikami projektu spotkał się dzielnicowy gminy Łukasz Pluta. Głównym celem prelekcji był wzrost świadomości oraz budowanie postawy odpowiedzialności za własne zachowanie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą czyhać na nich w sieci. Funkcjonariusz wyjaśnili uczniom m.in., na czym polega zjawisko cyberprzemocy i jakie są jej formy oraz konsekwencje dla ich funkcjonowania. Poruszono także tematykę uzależnienia młodzieży od Internetu czy telefonów komórkowych. Rozwaga i rozsądek z jednej strony, a z drugiej zasada ograniczonego zaufania do internetowych znajomości – o to właśnie apelował do młodych uczniów dzielnicowy gminy.
Z wizytą na zakończenie pierwszego turnusu udała się wójt gminy Teresa Mazurek. Zajęcia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym potrwają do 16 marca, a ich łączny koszt po stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wyniesie ok. 15 tys. zł.