„O Mieczysławie Karłowiczu, jego muzycznej twórczości i tragicznej śmierci w Tatrach w trakcie fotograficznej wyprawy szczególnie pamiętają fotografowie. Trzy wielkie pasje, jakim oddany był ten znakomity kompozytor: muzyka, góry i fotografia, łączą się bowiem często ze sobą także
i w przypadku innych artystów. Jednym z nich jest Janusz Nowacki - fotograf zafascynowany muzyką
i górskim pejzażem - który co roku jesienią organizuje w Tatrach plenery dla fotografów. W ich trakcie wśród uczestników wciąż żywe jest wspomnienie Karłowicza, mimo że od jego śmierci minęło właśnie 101 lat.
Toteż na wystawie poświęconej jego pamięci zebrane zostały prace, których autorami są przede wszystkim zaprzyjaźnieni ze sobą fotografowie, biorący udział w tych plenerach. Nie wszystkie jednak powstały podczas pobytów w Tatrach - część z nich to efekt wędrówek po Karkonoszach, "górach rodzinnych" dla trojga z tych autorów, mieszkających u ich stóp. Fotografia dlatego może tak dobrze łączy się z muzyką, że dźwięk jest naturalnym dopełnieniem niemego obrazu. Najsilniej przecież na emocje widza działają te z nich, które odwołują się do wyobraźni, sugerując obecność tego, czego na obrazach nie ma, wytwarzając zmysłowe, dojmujące poczucie braku. W pracach wszystkich autorów wystawy "Góry w pięciu odsłonach" słyszalna jest spoza kadru muzyka albo - nieodłączna od muzyki - cisza. Koncert, który wspólnie tworzą, złożony jest z bardzo różnych w formie i nastroju utworów. Każdy z fotografów zobaczył i usłyszał góry na swój własny sposób. Odkrywanie głosu gór, którym rozbrzmiewa przestrzeń, kiedy wędruje się po niej samotnie, to dla nich wszystkich istota misterium, jakim jest spotkanie sam na sam z tym osobnym światem, w którego potędze i majestacie wyczuwalna jest obecność Stwórcy.” (E.Łubowicz).
Ewa Andrzejewska jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1990 roku jest organizatorką Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej i Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Od kilkunastu lat uczestniczy w ważniejszych zbiorowych wystawach polskiej fotografii w kraju i za granicą.
Janina Hobgarska mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wyższe Studium Fotografii w Warszawie (1989). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1988 roku prowadzi jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych, w programie którego sporo miejsca zajmuje fotografia.
Janusz Nowacki urodził się w 1939 roku w Poznaniu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Debiutował w 1964 roku ekspresyjnymi portretami muzyków jazzowych. W latach 1973 - 81 realizował Warsztaty Fotograficzne, autorski program animacji życia fotograficznego w Wielkopolsce, sytuujący się w nurcie fotografia poza galerią. Założyciel Studia D i M, które w początkach lat 80-tych odegrało ważną role w diaporamie. Od połowy lat 80 jeden z wyróżniających się przedstawicieli polskiej fotografii pejzażowej, szczególnie w tematyce tatrzańskiej.
Stanisław J. Woś, urodzony w 1951, mieszka w Suwałkach. Fotograf, zajmuje się także malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (kierunek: wychowanie plastyczne), 1982. W latach 1985-1995 prowadził Klub Fotograficzny PAcamera w Suwałkach. Pedagog Warszawskiej Szkoły Fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Wojciech Zawadzki , urodzony w 1950 roku, prawia fotografię od lat 70-tych. Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu "fotografii elementarnej" ( lata 70-te) oraz "fotografii czystej" ( lata 80-te). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Kurator galerii 'Korytarz" Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie i Zielonej Górze. Kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz wykładowca w Studiu Fotografii "Kwadrat" we Wrocławiu. Uczy również za granicą m.in. w Danii.