- Uczniowie klasy trzeciej o specjalności piekarz mają już dużą wprawę, radzą sobie bardzo dobrze. Mają duże zadatki na fachowców. Co roku robią coś nowego. Hitem tegorocznym wypieków świątecznych jest misa z piernika – komentuje Barbara Balawender, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
A jak wykonać misę z piernika? O tym opowie nam Natalia Wrona, naczelny dekorator. - Oklejamy ciastem żaroodporną miskę tak, by gładko i równo wyłożyć ciasto. Wypiekamy w piekarniku, smarujemy lukrem i dekorujemy śnieżynkami z brązowego lukru. Miska jest jadalna i… może nie przetrwać od przyszłych świąt – żartuje.
Uczniowie wyspecjalizowali się w wykonywaniu poszczególnych czynności i praca wre. Na wyeksponowanym stanowisku znajduje się wiele już robionych cudownych wypieków, m.in. domek z piernika.
W jaki sposób zrobić domek z piernika, wyjaśnia nam Natalia Wrona, uczennica klasy trzeciej:
– Należy wyciąć formy ze sztywnego papieru, położyć na rozwałkowane ciasto o grubości 0,5 cm, wycinać poszczególne elementy, ułożyć pergamin na blachę , a na pergamin każdy element z osobna i wypiekać w piekarniku. Daria Żarczyńska dodaje: - Można też na ścianach domku przed pieczeniem wyciąć otwory na drzwi i okna. Tuż przed końcem pieczenia wyciągnąć blachę, wsypać w otwory w cieście tłuczone landrynki, które się szybko roztapiają, wiec trzymać należy krótko w piekarniku. Ciasto wystudzić i sklejać domek na sztywny lukier z cukru pudru, białka i cytryny. Warto też wiedzieć jak wykonać dobry lukier.
- Lukier wykonujemy z 0,5 kg cukru, 2 białek i soku z jednej cytryny. Wszystko utrzeć w makutrze. Lukier do sklejania ma być gęsty, do smarowania należy go lekko rozcieńczyć – opowiada Wiktoria Kwolek.
Dobry karmel też nie jest łatwo zrobić.- Na suchej patelni roztopić cukier kryształ (4 ł)nie mieszając tylko potrząsając patelnią. Gdy się skarmelizuje dodać pięć razy mniej wody niż cukru – wyjaśnia Adrianna Krzywda.
Ładnie wyglądają choinki z piernika. - Gdyby ktoś chciał zrobić choinki, to należy kupić foremki w formie gwiazdki w czterech rozmiarach. Nakładać na wykałaczkę po dwie, lekko przesuwając końce by ładnie nakładały się – od największej do najmniejszej. Tak wykonaną choinkę można ozdobić lukrem – mówi Barbara Balawender. I dodaje: - Piernik zawsze się udaje. Należy przygotować tylko dobry miód, dobry karmel oraz do spulchniania - sodę i amoniak. Ważna jest też jakość składników.
Gdyby jednak ktoś zapragnął upiec pierniki samodzielnie, podajemy poniżej recepturę, otrzymaną od pani profesor Barbary Balawender.
Pierniczki z życzeniami w tle - składniki:
0,75 kg mąki pszennej +100 g mąki żytniej
150g masła
300 g miodu naturalnego
150 g cukru
4 ł cukru na karmel
3 szt. jaj
15 g (1 ł) przyprawy do piernika
12 g sody
3 g amoniaku
1 ł kakao
Wykonanie:
Przygotować składniki wg receptury
Przygotować sprzęt: stolnicę, wałek, mały garnek, patelnię, nóż, łyżkę, sito.
Sposób wykonania: przesiać mąkę na stolnicy wraz z sodą i amoniakiem, dodać masło, posiekać nożem. Stopić w garnku miód i cukier wraz z przyprawą do piernika, lekko ostudzić i dodać do posiekanej mąki. Dodać jaja, wyrobić do konsystencji takiej jak ciasto na pierogi. Zrobić karmel, ostudzić i dodać do całości. Wymieszać, natychmiast rozwałkować i wykrajać wcześniej przygotowane formy. Piec w piekarniku.
- Wszystkim pracownikom i Klientom Urzędu Miejskiego w Strzegomiu życzymy Wesołych Świąt, pachnących naszymi piernikami - mówi Barbara Balawender. – Miło nam będzie, gdy podczas Świąt Bożego Narodzenia zagoszczą w Państwa domach nasze słodkie, symboliczne życzenia – strzegomskie pierniczki z najlepszymi życzeniami w tle – dodaje Iwona Zabawa, sekretarz Gminy.