8 maja 2024 r. rozpoczęły się pierwsze wybory sołtysów w gminie Świdnica. Do 11 lipca odbyły się aż 34 zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wybierali swoich włodarzy wsi oraz decydowali o składzie rad sołeckich. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy. Wybierany jest przez zebranie wiejskie a jego działalność wspiera rada sołecka. Stąd też tematyka pierwszego szkolenia sołtysów w gminie Świdnica obejmowała właśnie te kwestie.
Podczas szkolenia, które poprowadził doświadczony samorządowiec i specjalista z zakresu administracji publicznej Pan Jacek Wajs, omówiono zasady współpracy sołtysa z wójtem, radą gminy i pracownikami urzędu. O jakie informacje dotyczące działalności gminy i urzędu może wnioskować sołtys i w jakim trybie. Jakie przedsięwzięcia mogą być realizowane z Funduszu Sołeckiego, a jakie nie. Włodarze wsi otrzymali także szczegółowe wyjaśnienia w zakresie ordynacji podatkowe i tajemnicy skarbowej, w tym zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych.
- Organizacja szkolenia dla sołtysów na początku ich kadencji pozwoliła na zdobycie wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawnych, zarządzania finansami publicznymi, procedur administracyjnych i zarządzania dokumentacją. Dzięki temu mogą efektywniej i zgodnie z prawem wykonywać swoje obowiązki. Wszystkie te aspekty pomagają sołtysom w efektywnym zarządzaniu wsią, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców oraz lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów i możliwości rozwoju – podkreśla Jadwiga Generowicz, sekretarz gminy.
Wyrazy podziękowania dla Stowarzyszenia Aktywne Pszenno, które podjęło się współorganizacji spotkania i przygotowania poczęstunku. Miłym akcentem ze strony gospodarzy sołectwa Pszenno, reprezentowanego przez radnego Rady Gminy Świdnica Pana Stanisława Dubiela było wręczenie dla sołtysów okolicznościowym kotylionów i złożenie życzeń.