Kilkanaście dni lipca młodzież przeznaczyła nie tylko na ratowanie narodowego dziedzictwa, ale również uczyła się historii Polski, nawiązywała kontakty z ukraińskimi rówieśnikami, poznawała kulturę wschodnich sąsiadów.
W tej samej miejscowości, co w roku ubiegłym grupa uczniów - harcerzy wyjechała porządkować polski cmentarz w Mikulińce (obwód Tarnopolski). W pobliżu XVII w. bazyliki znajduje się zupełnie opuszczona zabytkowa polska nekropolia. Od 2 lat odwiedzają ją uczniowie Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
- Po dotarciu na cmentarz harcerzy zastał smutny widok - mimo ogromu prac podjętych w zeszłym roku, cała nekropolia znów zarośnięta była krzakami , drzewami i wysoką trawą. Nikt jednak nie narzekał i wszyscy ruszyli do pracy, czego efekty można było dość szybko zobaczyć. Wolontariusze odsłaniali kawałek po kawałku części nekropolii, wyłaniając pomniki z trawy, a czasem wręcz spod ziemi. Wycięli sporo drzew, odsłaniając znaczną część cmentarza, do której nie udało się dostać w zeszłym roku. Po kilku dniach ciężkiej pracy udało się osiągnąć zamierzony efekt - odsłonięto wielką część polskiego cmentarza. Ten widok napawał serce dumą – mówili uczestnicy wyjazdu na Ukrainę podczas XXXV sesji Rady Gminy Świdnica.
- Przez cały rok kwestowaliśmy na rzecz ratowania mogił na Kresach. Zebraliśmy 3,5 tys. zł – mówiła Monika Kornacka-Iwaniec, opiekun grupy. - Nasz trud został doceniony. Zajęliśmy 3. miejsce w województwie w wysokości zebranych kwot. Całość naszych prac postanowiliśmy udokumentować. Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność władzom gminy, które po raz kolejny okazały nam wsparcie finansowe.
- Jestem z Was dumna. To Wam należą się podziękowania i gratulacje za włożony trud i wysiłek w ratowanie mogił na Ukrainie. Kolejny rok z rzędu mogłam osobiście uczestniczyć w podsumowaniu akcji organizowanej przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Muszę przyznać, że dawno nie widział tak dużej rzeszy młodych ludzi zaangażowanych w ratowanie polskich nekropolii na Wschodzie. W wielu przypadkach jeżdżą tam już rodziny. Raz jeszcze gratuluję Wam, że część swoich wakacji przeznaczyliście na aktywną pracę, a w imieniu władz gminy możemy zapewnić, że będziemy Was nadal wspierać w miarę posiadanych środków – mówiła z uznaniem wójt gminy Teresa Mazurek.
Na zakończenie prezentacji, gimnazjaliści wręczyli władzom gminy Kalendarze Kresowe na 2013 rok, prezentujące efekty ich pracy podczas tegorocznej akcji ratowania mogił na Ukrainie.