To oni na co dzień spieszą z pomocą w trudnych sytuacjach, są w stałej gotowości bez względu na porę roku i dnia. Siłą Ochotniczej Straży Pożarnej jest to, że jest ona organizacją w pełni dobrowolną, opartą na inicjatywie społecznej. Ludzie, którzy w niej działają łączy troska o obronę wspólnego dobra przed żywiołem. Są strażakami, kiedy zachodzi potrzeba. Nie można sobie wyobrazić życie bez nich. Wypełniają w całości szlachetne strażackie przesłanie "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" ofiarując siebie człowiekowi w potrzebie, pamiętając, że "nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".
Rycerze Św. Floriana, bo tak ich również nazywamy, w 2017 roku wyjeżdżali do działań ratowniczo - gaśniczych 531 razy, co oznacza, że każdego dnia w roku byli potrzebni. Ta ogromna ilość akcji pokazuje, jak duże jest obciążenie naszych ochotników. Wiele akcji było trudnych i jakże niebezpiecznych. Gwałtowne burze i intensywne opady deszczu przechodzące w nawałnice, połamane drzewa, zerwane dachy domostw i linie energetyczne. Do tego doszły upały, wypalanie traw, ściernisk, pożary zboża na pniu. Pożary, niestety wybuchały w gospodarstwach rolnych, budynkach mieszkalnych i zakładach pracy. To również katastrofy budowalna z ofiarami śmiertelnymi. Wiele działań ratowniczych to pomoc ofiarom wypadków drogowych. Ciągły wzrost ilości samochodów powoduje zwiększenie natężenia ruchu, co z kolei stwarza niebezpieczne sytuacje, często kończące się wypadkami drogowymi. Począwszy od stosunkowo niegroźnych stłuczek, poprzez potrącenia pieszych i rowerzystów, aż do wypadków z ciężko rannymi, a nawet z ofiarami śmiertelnymi.
W piątek, 4 maja br. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbyła się okolicznościowa msza św. w intencji naszych strażaków-ochotników. W nabożeństwie wzięły udział m. in. władze miasta i radni Rady Miejskiej w Strzegomiu. W tym dniu odznaczono również naszych strażaków medalami "Za zasługi dla pożarnictwa". Złote medale wręczono: Dariuszowi Dembiczakowi i Stanisławowi Ziębie. Srebrne medale otrzymali: Zdzisław Belica, Krzysztof Rasała i Krzysztof Kuczma, zaś brązowe - Czesław Papież, Grzegorz Dejewski, Jan Figurak, Mateusz Markowski, Kazimierz Rynduch, Jakub Powroźnik, Dariusz Goryczka, Paweł Zięba, Dariusz Moryl, Adam Salwowski, Grzegorz Ratajski, Antoni Przypek, Paweł Kopeć i Stanisław Psiuk.