Celem przewodnim projektu dotowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży było wykonanie elektronicznej kostki do gry. W ramach projektu uczniowie z „Mechanika” wraz z 13 kolegami i koleżankami z Niemiec mieli możliwość poznania systemu kształcenia w polskich szkołach oraz kultury i historii Dolnego Śląska. W programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Katedry Świdnickiej, zwiedzanie zespołu Pałacowego w Krzyżowej oraz poznanie historii rodziny Moltke oraz ruchu oporu działającego w Krzyżowej zwanego Kręgiem z Krzyżowej, polsko niemiecka lekcja historii „Od Piastów do wydarzeń II wojny Światowej w Zamku Książ w Wałbrzychu, zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, poznanie najnowszych technologii produkowania silników, skrzyń biegów oraz funkcjonowania japońskiej firmy - wycieczka zawodoznawcza do zakładów Toyota w Wałbrzychu, zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska, Miasta Spotkań – Wrocławia, wspólne ognisko w Krzyżowej oraz miecz piłki nożnej w drużynach polsko-niemieckich.
Uczniowie z obu szkół nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie podczas licznych spotkań popołudniowych, wspólnie spędzając czas np. oglądając transmisje meczu Schalke w „Kanapie” przy ulicy Kolejowej. Młodzież ma więc wiele okazji, by rozwijać umiejętności językowe, doskonalić umiejętności zawodowe oraz interpersonalne. Koordynatorem projektu ze strony niemieckiej był Christoph Hense, a ze strony polskiej nauczycielka j. niemieckiego w ZSM Jolanta Sajdak. Opiekunami grup byli: Hans-Jürgen Mochalski, Zenobia Ramfeld oraz Klaudiusz Koźlik.
W wymianie brało udział 10 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i 13 uczniów z Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen kształcących się w zawodzie elektryk dla Zakładów EON w Gelsenkirchen. Kolejna polsko – niemiecka wymiana młodzieży odbędzie się w dniach 2-8 grudnia 2012 roku w Gelsenkirchen.