Głównym założeniem programu jest posadzenie w całej Polsce 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu również przyłączyła się do tej akcji. Na jej terenie posadzono drzewo upamiętniające porucznika Antoniego Lipińskiego ur. 24.03.1913 r. w Jaworze. Porucznik zginął w 1940 r. od strzału w głowę w Charkowie.
Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia dębu odbyły się 4 listopada 2009 r. Oprócz władz samorządowych gminy Strzegom na czele z burmistrzem Lechem Markiewiczem wzięli w nich udział Bolesław Prorok - prezes zarządu dolnośląskiego Rodzin Katyńskich we Wrocławiu wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Sosną. W tej ważnej chwili uczestniczył także Jerzy Orabczuk - prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków oraz inni przedstawiciele tego związku.
Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia przez Romana Asyngera faktów dotyczących zbrodni katyńskiej. Następnie odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i prezes Jerzy Orabczuk. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Marek Żmuda.
Ważnym akcentem było również przekazanie na ręce burmistrza Strzegomia ziemi z Katynia.
Istotnym elementem uroczystości była recytacja wierszy o tematyce katyńskiej w wykonaniu uczniów szkoły. Oprawę muzyczną zapewniała strzegomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Na zakończenie Bolesław Prorok podkreślił, że akcja "Katyń...Ocalić od zapomnienia" jest ważnym elementem edukacji młodych pokoleń i z radością obserwuje, z jak ogromnym zaangażowaniem jest realizowana i propagowana przez placówki oświatowe.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz także docenił włączenie się szkoły do programu. - Jest to cenna lekcja historii dla najmłodszych. Zaszczepianie w mentalności dzieci pamięci o tamtych czasach stanowi istotne ogniowo w budowaniu własnej tożsamości - mówił burmistrz.