Mapa powiatu dostępna jest pod adresem: http://sip-swidnica.pl. System Informacji Przestrzennej (SIP) jest tworzony od dłuższego czasu w Powiatowym Biurze Geodezji i Katastru w Świdnicy. Są w nim pozyskiwane, przetwarzane i prezentowane dane, dotyczące informacji przestrzennej łącznie z towarzyszącymi im danymi o obiektach naszego powiatu. Portal mapowy kosztował 100 tys. zł.
Idea jest prosta: za pomocą zwykłej przeglądarki każdy użytkownik Internetu ma możliwość wglądu do podstawowych danych dotyczących działek i adresów. Gminy pomogą wprowadzić dane związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ofertami inwestycyjnymi oraz z numeracją porządkową. Taki system z powodzeniem działa w powiecie wrocławskim. Dziś o tamtejszych doświadczeniach opowiedział w Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie inaugurowano świdnicki projekt, wicestarosta wrocławski, Ireneusz Słoma.
- Ten program był już tworzony przez kilka lat – mówił dziś starosta Zygmunt Worsa otwierając spotkanie. Roman Etel nie ukrywał, że powiat świdnicki wzorował się na przykładzie wrocławskim.
Najważniejsze jest to, że system ma usprawnić działalność organów administracji powiatowej oraz gminnej. Choć na portalu widnieje informacja, że „Prezentowana w naszym serwisie internetowa mapa ma charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym razie nie może być traktowana jako dokument oficjalny. Nie może też być podstawą jakichkolwiek czynności administracyjnych czy urzędowych, to będzie ona nowoczesnym narzędziem do podejmowania prawnych, administracyjnych i gospodarczych decyzji służącym planowaniu, zarządzaniu i rozwojowi. System w przyszłości będzie integrował dane pochodzące z wielu źródeł: poszczególnych wydziałów Starostwa Powiatowego w Świdnicy, urzędów gmin, a także innych instytucji. Teraz prezentowane są tu: ortofotomapa z 2004 r., aktualna ewidencja gruntów i budynków (granice działek, klasoużytki, funkcje budynków, numery porządkowe, nazwy ulic, placów itp.) i mapy glebowo-rolnicze. Szczegółowa mapa lotnicza będzie aktualizowana co 2-3 lata.