Ten dokument szykuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy. W nim zapisane będzie, jak można zaradzić najbardziej palącym problemom mieszkańców. Strategia określi kierunki i priorytety polityki społecznej na najbliższe lata.
Dziś kilkudziesięciu uczestników spotkania podzieliło się na cztery grupy: bezpieczna rodzina; osoby w wieku senioralnym, niepełnosprawne i chore; rynek pracy i edukacja; jakość życia mieszkańców Świdnicy.
Zespół zajmujący się bezpieczeństwem rodzin zwrócił uwagę, że niezwykle ważne jest, aby powrócić do tradycyjnych wartości rodzinnych i pielęgnować więzi rodzine. Stwierdził też, że w Świdnicy są lepsze możliwości znalezienia pracy niż w okolicznych miejscowościach.
Zespół pracujący nad sposobami pomocy osobom starszym i schorowanym podkreślał, że w Świdnicy znajduje się dobrze wyposażony szpital powiatowy, a także placówki dla osób wymagających pomocy – na przykład trzy z nich zajmują się osobami niepełnosprawnymi inteletualnie.
Jakie są mocne strony świdnickiego rynku pracy i edukacji? Według Tadeusza Niedzielskiej, dyrektora departamentu edukacji świdniciego magistratu – jedną z nich jest szkolnictwo integracyjne.
A jak się żyje mieszkańcom? Ogólnie dobrze, ale członkowie grupy roboczej zaczynając dyskusję o kulturze zauważyli, że w Świdnicy nie ma kina z prawdziwego zdarzenia.