Miasto zawarło już umowy z wykonawcami prac pielęgnacyjnych drzew oraz w zakresie remontu ciągów komunikacyjnych, budowy infrastruktury technicznej i małej architektury. To zadanie zrealizuje świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk. Jego koszt to ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych. Natomiast prace pielęgnacyjne drzew polegające na wykonaniu wiązań linowych oraz cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych, za kwotę ponad miliona złotych, zrealizuje konsorcjum firm „Ogrody” Grzegorz Szmidla i Firma Handlowo Usługowa „Borowski” Wojciech Borowski.
Jednocześnie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do usunięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu w parku. Audyt wykonał dr arch. krajobrazu Piotr Reda. Wskazano w nim do usunięcia mniej drzew aniżeli proponował w inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu jej wykonawca inż. Edmund Steckiewicz. Miasto w oparciu o powyższą inwentaryzację w ubiegłym roku złożyło wnioski o usunięcie 304 sztuk drzew ze względów bezpieczeństwa i sanitarnych. Biorąc pod uwagę 2462 sztuk drzew rosnących w parku (stan na czerwiec 2019 roku) planowane było usunięcie ich 12%. Wnioski zostały złożone do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 4 września 2019 roku. Natomiast dokumenty dotyczące umorzenia postępowań z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wysłano do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 16 marca 2020 roku. Również w miesiącu marcu do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skierowano wnioski dotyczące umorzenia postępowań z Ustawy o ochronie przyrody. W związku z przedłużającą się procedurą oraz potrzebą weryfikacji ilości drzew miasto wycofało te wnioski i przygotowuje nowe dokumenty.
- W najbliższym czasie zostanie poddany aktualizacji audyt dr arch. Piotra Redy. Potrzeba ta wynika z ostatnich silnych wiatrów, które miały miejsce na początku roku. Orkan Sabina, huragan Denis oraz wichura Julia doprowadziły bowiem do powalenia i uszkodzenia niektórych drzew wskazanych wcześniej do usunięcia. Dopiero po tej aktualizacji zostaną przygotowane nowe wnioski o usunięcie drzew, z którymi wystąpimy do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Renata Kogut, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.
Przypomnijmy, że Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 120 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 milionów 188 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej.
Oddzielnym zadaniem, które Urząd Miejski chce zrealizować w przyszłym roku, jest odbudowanie słynnej wieżyczki i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.