W ostatnim czasie radni Rady Gminy Świdnica wraz z jej przewodniczącą spotkali się z młodzieżą w gminnych placówkach oświatowych.
- Młodzieżowe Rady pozwalają młodym ludziom mieć wpływ na decyzje podejmowane przez władze lokalne. Zachęcają do aktywności społecznej i edukacji obywatelskiej, co może przyczynić się do wzrostu zaangażowania młodych ludzi w życie lokalnych społeczności. Członkostwo w młodzieżowej radzie może przynieść wiele korzyści dla Was młodych ludzi, a także rozwijać umiejętności interpersonalne i prezentacyjne – mówiła przewodnicząca Rady Gminy Regina Adamska.
Głos młodych mieszkańców jest słyszalny w sołectwach, np. w Pszennie.
- To właśnie przy wsparciu środków z funduszu sołeckiego powstało miejsce do spotkań dla młodzieży przy ul. Dalekiej. Była to właśnie inicjatywa młodych mieszkańców naszej wsi, która spotkała się z aprobatą sołtysa, radnych i rady sołeckiej Pszenna – dodaje Roman Jadach, radny Rady Gminy Świdnica i mieszkaniec Pszenna.
Oprócz samorządowców w spotkaniach z uczniami klas VII i VIII szkół podstawowych udział wzięli przedstawicieli Instytutu Inspiracji z Wrocławia: Damian Dec i Michał Moczydłowski, na co dzień współpracującymi z młodzieżowymi radami w Polsce i na Dolnym Śląsku. Podczas rozmów z uczniami omówiono przykłady licznych inicjatyw podejmowanych przez młodzież w innych regionach Dolnego Śląska.
Przekonywano również, że bycie młodzieżowym radnym może pomóc w zdobyciu cennych umiejętności i doświadczeń.
- Przełamywanie stresu podczas wystąpień publicznych, zawieranie nowych przyjaźni, udział w projektach filmowych czy międzynarodowych, organizacja szkolnej konferencji klimatycznej - to z pewnością te umiejętności i działania, które były pomocne podczas wykonywania mandatu młodzieżowego radnego jak i teraz w dorosłym życiu - przekonywał Patryk Filarowski przewodniczący Rady Dialogu, były młodzieżowy radny z Wołowa jak i aktywny działacz społeczny- wyróżniony w Krzyżowej nagrodą „Najaktywniejsi Młodzi zDolnego Śląska 2023.
W gminie Świdnica młodzieżowa rada wybierana będzie na dwuletnią kadencję. Wstępne założenia statutu wskazują, że radni wybierani będą przez uczniów szkół klas 7-8 działających na terenie gminy oraz mieszkańców gminy od 13 do 18 roku życia.
Liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych.
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Grodziszczu;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej;
2 mandaty w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Pszennie;
3 mandaty w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.