Kolejne stopnie naukowe uzyskał już w Stanach Zjednoczonych, gdzie również zasłynął z licznych patentów. Jego urządzenia są wykorzystywane w rolnictwie, zwłaszcza przy uprawie bawełny, kukurydzy i zbóż. Wykład, który przygotował dla młodzieży dotyczył konieczności znalezienia takich rozwiązań, aby zwiększyć wydajność w rolnictwie. Słuchaczami byli uczniowie klas politechniczno-ekonomiczno-informatycznych oraz przyrodniczo-sportowych. „Dzisiaj mamy 7,3 mld ludzi. Za kilkanaście lat populacja wzrośnie do 9 mld. To będzie dla was, przyszłych inżynierów, wielkie wyzwanie, ponieważ trzeba będzie tych wszystkich ludzi wyżywić. Już dzisiaj borykamy się z głodem na ziemi.
Co będzie jak przybędzie 2 mld ludzi? – pyta prof. Kornecki. Rozważania zostały poparte również prezentacją multimedialną, w której profesor przedstawił swoje rozwiązania dotyczące efektywniejszej uprawy roślin. Osiem zaprezentowanych urządzeń funkcjonuje już na polach Alabamy, a efektywność produkcji wzrosła o 30%. Prof. Ted Kornecki podzielił się również własnymi refleksjami dotyczącymi lat szkolnych w LO: „Nauka w liceum ma bardzo ważne znaczenie. To tutaj zdobywacie podstawy do późniejszego rozwoju naukowego. Wysiłek tu i teraz owocuje na przyszłość. Ja jestem tego przykładem. Uczcie się, zdobywajcie certyfikaty i indeksy. Śledzę wydarzenia szkoły i cieszę się, że dyrektor stwarza wam takie możliwości rozwoju.
Widzę, że szkoła świetnie funkcjonuje. Jestem bardzo dumny z naszego liceum” – dodał Ted Kornecki. Po wykładzie licealiści mieli do profesora kilka pytań dotyczących pracy naukowej oraz życia w Stanach Zjednoczonych. Nie zabrakło również indywidualnych rozmów oraz wspólnego zdjęcia.