We wręczaniu wyróżnień wziął udział biskup Adam Bałabuch. – To osiemnasty Przegląd, więc osiągnął dorosłość i dojrzałość, oby więc od tej pory prężnie się rozwijał. To jest piękne, że kontynuujemy naszą polską, chrześcijańską tradycję. Gratuluję organizatorom, uczestnikom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się zaangażowali. Niech ten udział sam w sobie będzie wyróżnieniem i motywacją do dalszych występów. – powiedział biskup.
W XVIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych wzięło udział 29 zespołów i około 2000 uczestników. Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie:
1. Kazimiera Momot - przewodnicząca ŚPZK
2. ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”
3. Małgorzata Braniecka – wieloletni dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury
4. Tadeusz Szarwaryn – dyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie, muzyk i kompozytor oraz wieloletni laureat ŚPZK
postanowiło najlepiej prezentujące się zespoły nagrodzić, wyróżnić oraz przyznać nagrody indywidualne za najlepsze kreacje aktorskie i śpiew.
Kryterium oceny jury stanowiły następujące elementy składające się na kształt prezentacji:
· dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej;
· śpiew i aranżacja muzyczna;
· scenografia i kostiumy;
· układ choreograficzny;
· gra aktorska;
· ogólny artystyczny wyraz prezentacji.
Oceny dokonano w trzech grupach uczestników: przedszkolnej, uczniów szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz innych instytucji.
W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Nagrodzono nagrodami finansowymi w wysokości 500 zł:
1. Przedszkole Sióstr Prezentek w Świdnicy za bardzo dobrą grę aktorską, wartką akcję i zwarty scenariusz – prezentacja przedszkola została wybrana do pokazania podczas Finału XVIII ŚPZK.
2. Przedszkole nr 14 w Świdnicy za aktorskie wykonanie „Dobrej Nowiny”, z humorem i dostojeństwem przekazanie treści bożonarodzeniowych.
Wyróżniono nagrodami książkowymi
1. Przedszkole nr 6 za barwne kostiumy i scenografię,
2. Przedszkole nr 1 za scenografię, stroje i staranne przygotowanie aktorów,
3. Przedszkole nr 16 w Świdnicy za pomysłowy scenariusz i z dziecięcym humorem i żywiołem przekazaną prezentację,
4. Przedszkole „Promyk” za harmonijną grę aktorską wszystkich aktorów wraz z opiekunką.
W GRUPIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Nagrodzono nagrodami finansowymi w wysokości 500 zł:
1. Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy za dobre recytacje, układ choreograficzny, łączenie tradycji z nowoczesnym brzmieniem muzyki, i Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy
2. Szkołą Podstawowa nr 1 w Świdnicy za nawiązanie do początków tradycji związanych z szopkami, jasełkami i kolędnikami,
3. Szkoła Podstawowa w Pszennie za interesujący scenariusz i prowadzenie dialogów z artystyczną finezją.
Wyróżniono nagrodami książkowymi
1. Szkołę Podstawową nr 8 za niekonwencjonalne przekazanie dziecięcej radości z narodzenia Pana, ekspresję wokalną i ruch sceniczny,
2. Szkołę Podstawową w Witoszowie D. za wzbogacenie scenariusza i wprowadzenie współczesnego słownictwa do treści biblijnych
W GRUPIE SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH, PONADPODSTAWOWYCH I INNYCH INSTYTUCJI
Nagrodzono nagrodami finansowymi w wysokości 500 zł:
1. Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom Ut Unum Sint za ogólny wyraz artystyczny, poprawną dykcję i wyeksponowanie aspektu wychowawczego,
Wyróżniono nagrodami książkowymi
1. Parafię p.w. Miłosierdzia Bożego za oprawę muzyczno-wokalną i efekty multimedialne.
2. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy za dojrzałą prezentację z elementami pantomimy i nowatorskie spojrzenie na przesłanie związane z Bożym Narodzeniem,
3. Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie – wyróżnienie Biskupa Świdnickiego za ciekawą prezentację z zachowaniem symboli wartości chrześcijańskich.
NAGRODY INDYWIDUALNE PRZYZNANO:
1. Za rolę Kaśki dla Emilii Kozłowskiej z Gimnazjum w Witoszowie D.
2. Lucyferowi – Kacprowi Danisiewiczowi z Wiejskiego Domu Kultury w Bystrzycy G.
3. Józefowi - Mateusz Firoszowi ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach,
4. Dziewczynce z zapałkami- Zofii Osmólskiej z Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy
5. Herodowi – Adrianowi Miśta - ze Szkoły Podstawowej nr 8
6. Strażakowi – Aleksandrowi Zelek - z Przedszkola nr 16 w Świdnicy.
7. Adriannie Woźniak za autorski scenariusz z Gimnazjum w Pszennie.
W ocenie Jury staranne stroje i dekoracje są od kilku lat dobrą stroną Świdnickich Przeglądów Zespołów Kolędniczych. Jury z uznaniem odnotowuje, że do biblijnych treści i kolędniczych obrzędów systematycznie wprowadzane są humorystyczne teksty nawiązujące do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, a także akcenty integrujące nas kulturowo z innymi krajami europejskimi. XVIII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych ujawnił kolejne młode talenty wśród dzieci i młodzieży, które w przyszłości mogą zaowocować w postaci artystów sceny i estrady rodem ze Świdnicy.
Jak co roku, Jury dziękuje wszystkim zespołom, nagrodzonym i nienagrodzonym, za tak liczny i zaangażowany udział w tegorocznym Przeglądzie. Podziwiamy rodziców, którzy z zapałem pomagają w realizacji kolędniczych prezentacji. Wszyscy wymieni tu razem podtrzymujecie tradycje kulturowe bożonarodzeniowe i tworzycie mosty „pomiędzy starymi i nowymi czasy”. Życząc wiele dobroci od Bożej Dzieciny w Nowym 2010 Roku Jury wyraża nadzieję, że w dobrym zdrowiu i z nowymi pomysłami na realizację ciekawych bożonarodzeniowych scenariuszy spotkamy się za rok na kolejnym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych.