Stronę Urzędu Miejskiego reprezentowali Burmistrz Paweł Ozga, Wiceburmistrz Tobiasz Wysoczański oraz Sekretarz Sabina Cebula, lotnisko reprezentował poprzedni Prezes TLS-u Grzegorz Glegoła w zastępstwie nowego Prezesa Zarządu TLS Dariusza Błaszczyka, któremu obowiązki służbowe uniemożliwiły wzięcie udziału w spotkaniu.
Projekt budowlany powstał w 2015 r. współfinansowany przez poprzednie władze gminy i Urząd Marszałkowski.
Wojewoda Dolnośląski wydał pozwolenie na budowę lotniska użytku publicznego, a Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesę na założenie lotniska.
Rozwinięcie lądowiska w lotnisko i budowa infrastruktury ma podnieść funkcjonalność obiektu oraz bezpieczeństwo prowadzonych operacji lotniczych, a także uniezależnić od warunków pogodowych i meteorologicznych.
Obiekt ten służył już służbom ratunkowym podczas katastrofy budowlanej, jak i akcji COVID-19, samolotom gaśniczym w trudno dostępnym terenie górskim, jak również lotnictwu policji poszukującemu zaginionych osób. Na naszym lądowisku gościli wielokrotnie prezydent RP, premier i ministrowie rządu polskiego podczas podróży służbowych. Na co dzień z lądowiska korzystają szybownicy TLS-u oraz użytkownicy wszelakich statków powietrznych z Polski i Europy podczas lotów sportowych, oraz dyspozycyjnych na rzecz biznesu i usług.
W zamiarach władz lotnisko oprócz tradycyjnego corocznego Pikniku Lotniczego ma być miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców naszego miasta (w planach ścieżka rowerowa, sanitariaty, ogródek jordanowski i kawiarenka oraz oczywiście taras widokowy umożliwiający obserwowanie startów i lądowań samolotów, szybowców, helikopterów i spadochroniarzy).
Wszyscy mamy świadomość, że środki niezbędne do rozbudowy lotniska muszą pochodzić z zewnątrz gminy.
Priorytetem na tę chwilę jest uzbrojenie terenu w energię elektryczną, wodę i kanalizację. Gmina Świebodzice jest w stanie zrealizować te zadania.
Powstanie biura budowy lotniska na terenie inwestycji ma znacząco wspomóc promocję tego ambitnego projektu.