Teren wokół wieżyczki został już oczyszczony, usunięto samosiejki. Pozwoli to na prowadzenie dalszych działań związanych z wykonaniem badań archeologicznych wraz z dokonaniem oceny stanu technicznego konstrukcji obiektu. Będzie to podstawa do właściwego określenia rodzaju i ilości prac konserwatorskich, które należy przeprowadzić, a także stanowić będzie to bazę projektową dla wyboru, przyjęcia i zastosowania konkretnych technologii budowlanych.
Kolejnym etapem jest wykonanie niezbędnych odkrywek wraz z zasypaniem po wykonanych badaniach oraz rozebraniem i naprawą fragmentu murów. Prace te planowane są do wykonania do końca stycznia. Łączna ich wartość wyniesie 23 514 zł. Ich wykonawcą jest Farma Miejska. Prowadzone są one pod nadzorem inwestorskim i archeologicznym.
Wybrano już także wykonawcę robót w zakresie remontu ciągów komunikacyjnych, budowy infrastruktury technicznej i małej architektury. Jest to świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk, która wykona zadanie za kwotę ponad 3 milionów 400 tysięcy złotych. Na początku stycznia ogłoszono przetarg na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych drzew w parku. Oferty można składać do 7 lutego br.
Przypomnijmy, że Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 120 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 milionów 188 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej.
Oddzielnym zadaniem, które Urząd Miejski chce zrealizować w przyszłym roku, jest odbudowanie słynnej wieżyczki i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.