W poniedziałek, 11 marca, w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Rynku odbyły się trzy spotkania zorganizowane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia.
Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 105 poznali „Historię misia Wojtka”. Idą zajęć było pokazanie fragmentu naszej historii poprzez przedstawienie losów niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. W ramach zajęć wykorzystane zostały gry planszowe IPN: Miś Wojtek oraz Zwierzęca Brygada.
Podczas drugiego spotkania, tym razem przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1 i 6 wzięły udział w warsztatach dotyczących symboli narodowych. Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy zajęć. Przewodnikiem po zawiłych dziejach Polski był Polak Mały - bohater filmu animowanego przygotowanego przez IPN. Na zakończenie spotkania dzieci wyklejały biało-czerwone flagi.
Uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 315 poznali historię tajnej drukarni Solidarności Walczącej. Mogli się do niej przenieść wirtualnie poprzez aplikację VR „Szybowcowa 87” oraz własnoręcznie nadrukować na bawełnianych torbach symbole związane z okresem Solidarności: opornik, kotwicę SW i znak Victorii.