Bałwany, leśne skrzaty, mikołaje, aniołki, kolorowe łańcuchy magiczne światełka, szopka bożonarodzeniowa oraz gwiazdy betlejemskie to elementy które pojawiły się w 13 sołectwach biorących udział w Konkursie na najpiękniej przystrojone sołectwo gminy Świdnica, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
- Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, propagowanie kultury oraz pielęgnowanie przekazu międzypokoleniowego. To również okazja do prezentacji twórczej uczestników, integracji społeczności lokalnej i okazja do przybliżenia różnych technik zdobniczych zarówno tradycyjnych jak i awangardowych – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztof Jas.
Organizator do oceny przystrojonych sołectw powołał specjalna komisję konkursową w składzie:
Sebastian Krzywda - dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie,
Anna Krawczyszyn - pracownik Urzędu Gminy ds. obsługi sołectw,
Jakub Curyl specjalista ds. kultury, sportu i rekreacji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy,
Krzysztof Jas – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy,
Justyna Sara – Hryncyszyn specjalista ds. kultury, promocji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Jury brało pod uwagę staranność wykonania, tradycyjność i oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technologie wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy, nawiązanie do tradycji i ludowości wynikającej z obrzędów świąt Bożonarodzeniowych oraz pomysłowość autorów. Oceniane prace prezentowały wysokie walory artystyczne, co niewątpliwie było zasługą autorów.
Dodatkowo Jury zwróciło szczególną uwagę na zaangażowanie w tworzenie dekoracji całego sołectwa coraz pomysłowość i oryginalność wykonania z uwzględnieniem motywów bożonarodzeniowych.
Do konkursu zgłosiło się 13 sołectw. Jury konkursowe odwiedziło każde z 13 sołectw i osobiście dokonało oceny świątecznego przystrojenia. Zadanie nie było łatwe, bo poziom wykonania wielu dekoracji był bardzo wysoki. Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce ex aequo dla:
sołectwa Sulisławice,
sołectwa Pszenno.
II miejsce ex aequo dla:
sołectwa Wilków,
sołectwa Burkatów.
III miejsce ex aequo dla:
sołectwa Gogołów,
sołectwa Witoszów Dolny.
Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymują:
sołectwo Krzyżowa,
sołectwo Wieruszów,
sołectwo Grodziszcze,
sołectwo Panków,
sołectwo Makowice,
sołectwo Miłochów,
sołectwo Zawiszów.