- Powołany zespół ma przede wszystkim tworzyć i nadzorować realizację gminnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, monitorować to zjawisko, znać jego skalę, dynamikę, skuteczność oraz inicjować kampanie edukacyjne na rzecz dostrzegania wagi tego problemu. Działania naszego zespołu skierowane są głównie do rodzin niewydolnych wychowawczo i polegają głównie na wspieraniu rodziny w wykonywaniu jej funkcji oraz rozwiązywaniu konkretnych problemów - tłumaczy Teresa Borowiec, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego w Żarowie.
Interwencje podejmowane wobec rodzin dotkniętych przemocą przez żarowski zespół interdyscyplinarny odbywają się w oparciu o procedurę "Niebieskiej Karty". - W ramach tej procedury członkowie zespołu udzielają pomocy rodzinom dotkniętym przemocą, podejmują konkretne działania, organizują spotkania z tymi osobami, a zwłaszcza opracowują indywidualny plan pomocy. Ważne jest jednak, aby zgłaszać takie sytuacje, pouczać ofiary przemocy, aby skontaktowały się z zespołem i motywować je, aby raz zgłoszonego problemu nie wycofywały po jakimś czasie - dopowiada Teresa Borowiec z żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Żarowski zespół interdyscyplinarny jest dużą pomocą i wsparciem dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w lokalnym środowisku gminy Żarów.
(Magdalena Pawlik)