Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1814
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Rekordowe dożynki w Krzyżowej

Wtorek, 6 września 2011, 19:05
Aktualizacja: Środa, 7 września 2011, 8:10
Autor: UG Świdnica
Krzyżowa: Rekordowe dożynki w Krzyżowej
Fot. UG Świdnica
Tegoroczne święto plonów było rekordowe pod każdym względem: frekwencji, którą zapewniła słoneczna pogoda, liczby delegacji z wieńcami (25) i samych straganów (22).

Podczas uroczystej Mszy Św. dziękczynnej, której przewodniczył Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak - rolnicy, sadownicy, ogrodnicy wraz z przybyłymi gości i mieszkańcami 33 sołectw dziękowali za tegoroczne zbiory. Starostami dożynek byli Pani Irena Widła i Zdzisław Stelmach. To oni, staropolskim zwyczajem powitali Ks. Infułata bochnem chleba, wypieczonym z mąki z tegorocznego ziarna.

Dożynki to wdzięczność Stwórcy na nasze wołanie, które zanosimy w modlitwie powszechnej – Chleba naszego powszedniego... To wdzięczność wobec Boga i uznanie wobec niełatwej pracy na roli. Życzę, abyśmy jak najlepiej spisali się z powierzonego nam przez Boga i ludzi zadania – mówił w homilii do zgromadzonych Ks. dr Krzysztof Ora, Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy Św. 25 delegacji z wieńcami i bochnami chleba przeszło barwnym korowodem na dziedziniec pałacu w Krzyżowej. To swoisty rekord w historii dotychczasowych dożynek w Gminie Świdnica. Każdego roku zwiększa się liczba sołectw, które prezentują misternie wykonane wieńce. Jednak w tym roku było ich najwięcej, bo aż 25. Dla porównania w roku 2010 było ich 20. Dziś spotykamy się, by za całoroczny trud podziękować wszystkim związanym z rolnictwem i dbającym o zagospodarowanie plonów. To także – co było już dziś naszym udziałem podczas uroczystej mszy świętej – okazanie wdzięczności Boskiej Opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok. Dziękuję mieszkańcom sołectwa Grodziszcze za podjęcie trudu i organizację dożynek gminnych w sąsiednim sołectwie. Pomimo, że nie na swoim terenie z zaangażowanie i staropolską gościnnością pełnią dziś rolę gospodarzy – mówiła wójt gminy.

Oprócz mieszkańców regionu, na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawicieli firm i instytucji z którymi przez cały rok współpracują władze gminy Świdnica. Okolicznościowe listy przesłali Wojewoda Dolnośląski Aleksander Skorupa oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Dożynki to wielkie święto rolników, urządzane po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie plonu zbóż. Obchodzono je w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Były to zabawa, poczęstunek i tańce – nagroda za dobrze wykonaną pracę w polu i zebrane plony. Do takich właśnie tradycji nawiązał Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” w programie artystycznym „Misterium chleba”.

W tym dniu wójt gminy odznaczyła Medalem Zasłużony dla Rolnictwa Irenę Widła z Grodziszcza, Marka Pławeckiego z Bystrzycy Dolnej oraz Stanisława Domaradzkiego w Mokrzeszowa.

Dożynki to również promocja produktów regionalnych, promocja kultury ludowej, regionalnej twórczości artystycznej. W tym roku na 22 straganach sołectwa prezentowały co najlepsze i najsmaczniejsze. Można było skosztować m.in. kapusty po bystrzycku, ciast z warzywami, marynowanych prawdziwków, pierogów z kaszą gryczaną i mięsem oraz kulebiaki. Dlatego też w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania na produkt obszaru partnerstwa I miejsce zdobyło sołectwo Bystrzyca Górna z produktem kapusta po bystrzycku, II miejsce zajęło sołectwo Bojanice z ciastami warzywnymi a III ponownie powędrowało do Bystrzycy Górnej, tym razem za marynowane prawdziwki. W konkursie na najciekawsze stoisko obszaru partnerstwa LGD Szlakiem Granitu nagroda główna trafiła do gospodarzy tegorocznych dożynek- czyli sołectwa Grodziszcze, II miejsce zdobyło sołectwo Boleścin, a III sołectwo Burkatów.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyły konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan.
W pierwszej kategorii nagrodę główną i I miejsce otrzymało sołectwo Burkatów. II miejsce – sołectwo Mokrzeszów. III miejsce – sołectwo Bojanice. Dla wszystkich 22 sołectw przyznano nagrody równorzędne.
W kategorii na najpiękniejszy stragan nagroda główna powędrowała do sołectwa Bystrzyca Górna. II miejsce przypadło w udziale wsi Boleścin, a III zdobyła Lutomia Dolna. Podobnie jak w przypadku konkursu na wieniec dożynkowy, tak i w tej kategorii pozostałe 19 sołectw otrzymało nagrody równorzędne.
Nowością tegorocznego święta plonów było głosowanie na wieniec publiczności.
I miejsce: zdobył wieniec Sołectwa Komorów
II miejsce: zdobył wieniec Sołectwa Burkatów
III miejsce zdobył wieniec Sołectwa Mokrzeszów

Niespodzianką tegorocznych dożynek w Krzyżowej była VII edycja konkursu Świdnickiego Łokcia, którą poprowadziła Redakcja Wiadomości Świdnickich. Mierzono i ważono posiadaczy m.in. największej stopy, najdłuższych włosów, największego bicepsa, najdłuższego łokcia, najdłuższe nogi. Piotr Łojewski, okazał się posiadaczem najdłuższej stopy (mierzyła ona rekordowe 33,2 cm) oraz łokcia o długości 57 cm, a magrodę główną dla posiadacza najdłuższego łokcia ufundowała wójt gminy T. Mazurek.

4 września podczas Dożynek Gminnych w Krzyżowej odbył się także Finał Turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na Wsi".
Każdego roku dożynkom towarzyszy sportowa rywalizacja drużyn sołeckich. W tym roku turniej był podsumowaniem całorocznego współzawodnictwa Mieszkańców Gminy Świdnica w wieku powyżej 35 lat. Drużyny w cyklu rocznym brały udział w turniejach: kręgli amatorskich, piłki siatkowej, strzeleckim, rekreacyjnym oraz piłki nożnej. W Wielkim Finale wystartowało 12 pięcioosobowych drużyn sołeckich, które zmierzyły się w trzech konkurencjach tj., slalom z jajkiem, rzuty ziemniakami do wiaderka z wodą oraz zbieranie cebuli na czas. W konkurencjach dożynkowych zwyciężyło Sołectwo Pszenno, przed drużyną z Pogorzały i Lutomi Dolnej. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyło Sołectwo Wiśniowa zdobywając 105 punktów.
Oprócz „Sportowych weekendów na Wsi” odbył się Rodzinny Turniej rekreacyjno - sportowy. W Turnieju uczestniczyło 11 zespołów rodzinnych.

Rodziny wystartowały w konkurencjach tj. rzuty ringo, rzuty do kosza, strzały na bramkę, rzuty woreczkami oraz hokej na trawie. Także wszystkie przybyłe dzieci mogły wziąć udział w zabawach sportowych, a każdy mały zawodnik otrzymywał słodki upominek. W zmaganiach rodzinnych zwyciężyła rodzina Koszyk zdobywając 103 punkty, miejsce drugie zajęła rodzina Bratwa (77 pkt.), a miejsce trzecie rodzina Gibas (70 pkt.). Drużyny, które zajęły miejsca I - III zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi - sprzęt RTV - AGD.

Klasyfikacja drużyn podczas Turnieju Wsi w Krzyżowej
1 Pszenno
2 Pogorzała
3 Lutomia Dolna
4 Komorów
5 Bystrzyca Górna
6 Bojanice
7 Wiśniowa
8 Panków
9 Burkatów
10 Lutomia Górna
11 Grodziszcze
12 Krzczonów

Klasyfikacja końcowa finały Turnieju Sołectw „Sportowe Weekendy na Wsi”.
1 Wiśniowa
2 Burkatów
3 Pogorzała
4 Pszenno
5 Bystrzyca Górna
6 Grodziszcze
7 Panków
8 Bojanice
9 Lutomia Dolna
10 Krzczonów
11 Lutomia Górna
12 Lubachów
13 Komorów
14 Bystrzyca Dolna
15 Boleścin
16 Gogołów.

Podczas Dożynek nie zabrakło programu artystycznego, na który składały się występy grup folklorystycznych z Gminy Świdnica. Zwieńczeniem świątecznego dnia był koncert Tercetu Egzotycznego oraz grupy akordeonistów MIKANO z Sierakowa.

Bogaty program rozrywkowy zgromadził liczną publiczność, która doskonale bawiła się aż do późnych godzin nocnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group