Pochodzą z Gorzowa Wielkopolskiego. Wyjechali 24 czerwca ze swojej rodzinnej miejscowości z hasłem „Równość i godność osób niepełnosprawnych”, zarówno tych młodszych jak i starszych. – Naszym celem jest przede wszystkim nakreślenie postulatów, z jakimi chcielibyśmy udać się do polskiego rządu. Aby jednak do tego doszło potrzebujemy 100 000 podpisów- mówiła Magda Szumna, która była pilotem wyprawy. Towarzyszyli jej: Teresa Brzózka- Kołodziej- pomysłodawczyni wyprawy, która niegdyś była mistrzynią Polski w wielu konkurencjach sportowych m.in. w rzucie oszczepem; Małgorzata Korzeniowska- szefowa wyprawy, która w 2000 roku zdobyła brązowy medal w paraolimpiadzie w Sydney w łucznictwie; Bogusław Nowak- były polski żużlowiec oraz Jerzy Wernerowski- prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Na spotkaniu pojawił się również burmistrz Strzegomia- Zbigniew Suchyta oraz matki ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, które podobnie jak Towarzystwo Walki z Kalectwem, chciałyby wywalczyć dla swoich pociech prawo do godnej egzystencji. – Dojrzała w nas idea projektu, którego celem jest doprowadzenie do stworzenia godnych warunków życia dla osób niepełnosprawnych, w naszym kraju. Pragniemy aby wszystkie zapisy w ustawach, dotyczące osób niepełnosprawnych, były zastosowane w praktyce. A należą do nich m.in. dbałość o wspomaganie wczesnego rozwoju dziecka, aby matki dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudnione jako ich opiekunki i jednocześnie wypracowywały sobie prawo do emerytury- mówiła Małgorzata Korzeniowska. Ponadto Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem walczy o to, by budynki użyteczności publicznej były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Mamy również prawo do rehabilitacji, której celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym jak największej niezależności- kontynuowała Małgorzata Korzeniowska. – Rozumiem Wasze potrzeby, dlatego w Strzegomiu powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej, które mam nadzieję, przydadzą się i znajdą zastosowanie w życiu osób niepełnosprawnych - mówił Zbigniew Suchyta.
(Kornelia Wilczak)