Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olszany: Sentymentalna podróż

Sobota, 3 sierpnia 2019, 11:06
Autor: red
Olszany: Sentymentalna podróż
Fot. Gmina Świdnica
Ostatni raz w Olszanach (pow. świdnicki) był w latach osiemdziesiątych XX wieku. Przez wiele lat wspólnie z żoną utrzymywali przyjacielskie kontakty z obecnymi właścicielami domu w jego rodzinnej miejscowości. Po latach w sentymentalną podróż postanowił zabrać nie tylko swoją córkę, ale i wnuki. Państwo Rosemarie i Frank–R. Kirschner postanowili złożyć wizytę w Urzędzie Gminy, bowiem od 45 lat są mieszkańcami Lampertheim, miasta partnerskiego gminy Świdnica.

Do Niemiec z rodzinnej miejscowości w Olszanach pan Frank-R.Kirschner wyjechał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rodzinną miejscowością jego mamy były Dziećmorowice. Jak sam podkreślał, przez wiele lat utrzymywał dobre stosunki z polskimi sąsiadami, którzy zostali przesiedleni na te tereny. Po wielu latach wraz z małżonką Rosemarie postanowił ponownie odwiedzić rodzinne strony. Tym razem ze swoją córką Nicole i jej czwórką dzieci: Carlą, Moritz, Felix i Leonie.

Jednym z ważniejszym punktów ich podróży było spotkanie z wójt gminy Teresą Mazurek, bowiem państwo Kirschner od 45 lat są mieszkańcami Lampertheim. Frank Kirschner to aktywny działacz Stowarzyszenia Mevola e.V. i jeden z pomysłodawców powstania w Lampertheim wielopokoleniowego domu. Projekt obejmował budowę 28 mieszkań dla młodych osób, dużych rodzin i seniorów, w których możliwa jest wymian doświadczeń i wzajemna pomoc, szczególnie osobom starszym.

Na pamiątkę pobytu w gminie Świdnica wójt Teresa Mazurek przekazała pamiątkowe albumy, prezentujące Gminę Świdnica i Powiat Świdnicki na starych pocztówkach, podkreślając, że budując przyszłość, nie zapominamy o przeszłości.

Był też czas na zwiedzenie miejsc bardziej zapamiętanych przez państwa Kirschner, a wspominanych przez nich tym młodszym. Dlatego goście z Lampertheim odwiedzili m.in. Fundację „Krzyżowa”, miejsce polsko-niemieckiego pojednania, a także centrum spotkań i wymiany młodzieżowej oraz popularyzację dziedzictwa "Kręgu z Krzyżowej". Warto wspomnieć, że jednym z działaczy "Kręgu z Krzyżowej", był jezuita, teolog, niemiecki opozycjonista Alfred Del, Honorowy Obywatel miasta Lampertheim.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group