Żarów: Skontrolują – czym palimy w piecach
Autor: red
Z interwencją w tej sprawie zwrócili się mieszkańcy ulicy Kwiatowej w Żarowie, choć problem spalania różnych odpadów przez jedną z firm tam funkcjonujących był znany już kilka lat temu. - Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Sanepidu, a także policji. Jednak przeprowadzone kontrole wykazały, że spalanie materiałów odbywa się tam we właściwy sposób i zgodnie z przepisami. W tym przypadku również zwróciliśmy się do Sanepidu celem przeprowadzenia kontroli. Na terenie firmy funkcjonującej przy ul. Kwiatowej w Żarowie interweniowała także policja, ale kontrola również wykazała, że spalanie odpadów odbywa się tam we właściwy sposób. Ponadto, Gmina powoła także komisję i upoważni osoby, które będą kontrolować mieszkańców i ich gospodarstwa domowe, w kwestii spalania odpadów. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie. Palenie śmieci jest wykroczeniem, niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym podwórku i we własnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności - mówi Michał Działowski z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Pamiętajmy, domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów.
NIE WOLNO SPALAĆ:
wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych
zużytych opon i innych odpadów z gumy
odzieży, obuwia
elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych
sztucznej skóry
opakowań po farbach, lakierach
opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin
papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych
CZYM GROZI SPALANIE ODPADÓW:
pyły z metalami ciężkimi - powodują zagrożenia białaczką
tlenki azotu - podrażniają i uszkadzają płuca
tlenki węgla - wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie
dwutlenek siarki - powoduje trudności w oddychaniu
chlorowodór - tworzy z parą wodną kwas solny silnie żrący
cyjanowodór - tworzy z parą wodną kwas pruski - blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe
dioksyny i furany - powodują nowotwory wątroby i płuc, mają działania alergiczne
Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w naszej gminie rozpoczęły się kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami.
Gmina podjęła także działania związane z zakupem czujników monitoringu jakości powietrza, które mierzą poziom stężeń pyłów PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność.