Ta ogólnopolska akcja edukacyjna, do której zgłosiły się aż 932 szkoły, ma zmienić myślenie o lekcjach WF-u. Projekt realizowany przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej" i portalu Sport.pl, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, pod honorowym patronatem Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej przewiduje szereg działań zachęcających uczniów, ale też rodziców do innego spojrzenia na szkolne zajęcia sportowe. Jest odpowiedzią na alarmujący stan zdrowia polskich nastolatków i ich niechęć do ruchu.
Z danych ministerstwa wynika, że ok 30% młodzieży szkolnej w naszym kraju jest zwolnionych z lekcji wychowania fizycznego.
Na szczęście w Lutomi obciachem jest niećwiczenie! - W ubiegłym roku szkolnym w naszym gimnazjum ze zwolnienia skorzystało jedynie 2% uczniów. Wiemy, że lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność - mówi dyrektor Elżbieta Marcińska.
"Żeby się Polska nie turlała!" - to hasło organizatora szczególnie zapadło uczniom w serca, dlatego też przy wsparciu koordynatorów projektu p. Anny Kozieł- nauczycielki w-fu i p. Bogumiły Jas- nauczycielki języka polskiego, wspólnie przygotują debatę Sportowy Okrągły Stół (SOS), zrealizują przez siebie wybrane zadanie, a wrażenia opiszą na blogu.