Celem nadrzędnym powołania grup roboczych jest wsparcie działań porozumienia w zakresie przygotowywania dokumentów, opracowań, projektów uchwał, stanowisk, służących realizacji zadań, jakie postawili przed sobą Sygnatariusze Porozumienia Sudety 2030, aby zrealizować zapisy Strategii Rozwoju Sudety 2030. Sprawne funkcjonowanie grup roboczych i wypracowywanie konkretnych rozwiązań w zakresie tematów, jakimi się zajmują jest niezwykle ważnym dla integracji i konsolidacji sygnatariuszy porozumienia wokół wspólnych celów i zadań.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 kierowników, pracowników wydziałów oświaty i pomocy społecznej z województwa dolnośląskiego (podregion wałbrzyski i jeleniogórski), zastępca burmistrza Przemysław Sikora, Helena Słowik dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz Tomasz Pietrzyk dyrektor GCKIS w Żarowie.
Omówione zostały najistotniejsze obszary problemowe, z jakimi gminy muszą się mierzyć w zakresie oświaty i wychowania. Opracowano wspólne postulaty, które zostaną później przedstawione na posiedzeniach wszystkich sygnatariuszy Porozumienia Sudety 2030, w celu uruchomienia wszystkich procedur, możliwych na szczeblu ministerialnym, zmierzających do poprawy warunków życia i szybszego rozwoju południowej części Dolnego Śląska.