Spotkanie z pątnikami odbyło się w Skorogoszczy, w naturalistycznym parku z XIX w. pod parasolem pomnikowych drzew, gdzie odbyła się koncelebrowana msza św. polowa w intencjach pielgrzymów i ich rodzin. Po mszy świętej odbyła się wspólna agapa i przekazanie pielgrzymom darów ufundowanych przez parafię pw. św. App. Piotra i Pawła oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Pierogi, gulasz, ciasto, woda i owoce oraz okazjonalne koszulki z Granitowego Serca Polski zostały rozdane pielgrzymom ku pokrzepieniu duszy i ciała, a pozostałe - przewiezione na miejsce noclegu w Popielowie.
– Przywozimy wszystkim pielgrzymom pozdrowienia ze Strzegomia i poczęstunek - nie tylko dla strzegomian. A koszulki z Granitowego Serca Polski z pewnością przydadzą się na zmianę i będą symbolem jedności grupy - powiedział Wiesław Witkowski, podczas spotkania z pielgrzymami.
Po mszy św. pielgrzymi ruszyli dalej zanosząc modlitwy do św. Rity - patronki od spraw beznadziejnych, której relikwie towarzyszyły im w trasie. – Modlimy się do św. Rity, bo coraz bardziej przygniata nas natłok życiowych problemów, z którymi nie możemy sobie poradzić, a św. Rita uchodzi za szczególnie skuteczną orędowniczkę w takich właśnie kwestiach –mówili pielgrzymi.
Tegoroczna 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę przebiega pod hasłem: „Dlaczego stoicie”? - Słowa te rozumiemy po trosze jako rozżalenie Najświętszej Matki, po trosze jako wyrzut, a nade wszystko jako „święty nakaz” typu: „ruszcie się wreszcie!” i „zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie!” (por. J 2, 5), bowiem sumienia nam się zatrzymały, rozumy stanęły, serca zesztywniały - wyjaśnia ks. Biskup Ignacy Dec, Biskup Świdnicki. Cytując z nadzieją słowa ks. Jan Twardowskiego mówi: „ Oby wreszcie „sumienie ruszyło”.