W siedzibie Zespołu Szkół w Strzegomiu odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza Lecha Markiewicza, członka zarządu powiatu świdnickiego Sabiny Cebuli, dyrektora Zespołu Szkół – Sławomira Dudzińskiego, prezesa Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych – Ryszarda Chęcińskiego, prezesa Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej – Zenona Kiszkiela oraz prezesa Zarządu Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej – Stanisława Sitarza.
Tematem spotkania było kształcenie kadr dla firm zajmujących się eksploatacją odkrywkową złóż i kamieniarstwem. Przedsiębiorcy z tych branż od dłuższego czasu odczuwają brak wykwalifikowanych pracowników nadzorujących wydobycie i przetwarzanie surowców skalnych.
Eksploatacja odkrywkowa złóż podlega przepisom prawa górniczego, które nakłada na przedsiębiorców obowiązek zatrudniania osób dozoru i kierownictwa ruchu posiadających wykształcenie średnie lub wyższe w specjalności technik lub inżynier górnictwa odkrywkowego. W Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych techników się nie kształci.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, władze oświatowe powiatu świdnickiego przyjęły wniosek Dyrekcji Zespołu Szkół w Strzegomiu i od września bieżącego roku (jeśli będzie wystarczający nabór), ruszy jedyna tego typu szkoła w kraju. Oferta skierowana jest zarówno do chłopców, jak i dziewczyn.
Szkoła posiada zatwierdzony przez Ministra Oświaty program nauczania i jest przygotowana do rozpoczęcia kształcenia. Czas nauki wynosiłby 4 lata. Program nauczania obejmuje eksploatację odkrywkową złóż, przeróbkę mechaniczną (produkcja kruszyw), obróbkę kamienia i przeróbkę termiczną (produkcja cementu, wapna, gipsu i materiałów ogniotrwałych).
Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele branży przyjęli z zadowoleniem tę inicjatywę i zapewnili, że udzielą pomocy w zakresie kształcenia praktycznego, a uczniów wesprą finansowo i materialnie, by zachęcić młodzież do kształcenia się w tym kierunku.
Ustalono również, że w najbliższych tygodniach zorganizowane będą spotkania informacyjne z rodzicami i uczniami kończącymi w tym roku naukę w gimnazjach powiatu świdnickiego. Również kształcenie kamieniarzy na poziomie szkoły zawodowej będzie kontynuowane, a zajęcia praktyczne uczniowie będą odbywali w wybranych zakładach kamieniarskich dysponujących nowoczesnym wyposażeniem i kwalifikowaną kadrą.
Aby z kształcenia mogła skorzystać młodzież z całej Polski, rozważana jest koncepcja stworzenia internatu w Świdnicy (15 km od Strzegomia).
Pracodawcy gwarantują dla wszystkich absolwentów zatrudnienie - trzymamy za słowo!