Uczestnicy projektu wcielali się w rolę sędziów, prokuratorów oraz obrońców i przeprowadzali symulację procesów sądowych. W ramach zespołów studenckich omawiane były hipotetyczne przypadki zbrodni wojennych, począwszy od zarzutów prokuratorskich, a skończywszy na negocjacjach dotyczących wypłaty odszkodowań ofiarom. W ramach projektu studenci tworzyli również zespół prasowy, który śledził negocjacje w MICC i tworzył raport z informacjami na temat aktualnych problemów związanych z prawami człowieka. Ustalenia te były prezentowane na koniec projektu w formie gazety i podczas konferencji prasowej.
Podczas pięciodniowego programu, symulacja była połączona z sesjami szkoleniowymi i seminariami poświęconymi aktualnym tematom międzynarodowego prawa karnego i praw człowieka.
Projekt MICC miał na celu promowanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także sprzyjać rozpowszechnianiu wiedzy o prawach człowieka.
Więcej na stronie internetowej projektu: www.model-icc.org
Organizatorem projektu było stowarzyszenie Kreisau-Initiative e.V., a partnerem wydarzenia Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.