Promocja w mediach, na stacjach benzynowych, strona internetowa w trzech językach, to przedsięwzięcie, które ma na celu rozreklamowanie „Południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego”
Tak powstał „Południowo-zachodni Szlak Cysterski”, który niedawno uroczyście zaprezentowano. Szlak łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty pocysterskie położone na terenie czterech województw i dwunastu gmin. Szlak obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Świdnicy, Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim. Realizacja całego projektu kosztowała ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. pokryły fundusze unijne.
Świdnicką perełką na szlaku jest starannie odrestaurowany Pałac Opatów, mieszczący się przy ul. Franciszkańskiej 18. Obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach projektu w Świdnicy wybudowano już parking i nowoczesny szalet miejski przy Placu Wojska Polskiego. Powstaną również tablice informacyjne, a także infokiosk przy obiekcie.
Już wkrótce, w pełni funkcjonalny „Południowo-zachodni Szlak Cysterski” stanie się ciekawą propozycją na weekendowe, samochodowe wycieczki turystów z całego kraju. Już dziś zapraszamy na szlak!
Szlak cysterski ustanowiony został w 1990 r. przez Radę Europy celem łączenia narodów i krajów europejskich, pogłębienia wiedzy o wspólnych korzeniach kulturowych i tożsamości Europy, w ramach międzynarodowego programu „europejskich dróg kulturowych”, przy okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux (1990 r.), głównego duchowego przywódcy cystersów, i 900. rocznicy powstania zakonu cystersów (1998 r.). W Polsce szlak, istniejący od września 1990 r., zainaugurowany został w opactwie cystersów w Krakowie-Mogile, obejmuje cztery pętle: małopolską, śląską, wielkopolską i pomorsko-kujawską a teraz także południowo- zachodnie rejony Polski. Wytyczeniem szlaku i opracowanie jego logo w 1993 r. zajęła się Fundacja Kultury. Opiniowanie założeń programowych, promocyjnych i opracowaniem szlaku powierzono Radzie Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce, powołanej przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów.